Joanna Pluta

Sienkiewicza zobaczymy w wielu pamiątkach

Pomnik Henryka Sienkiewicza stał na skraju parku im. Jana Kochanowskiego. Został zniszczony przez Niemców w 1939 r. Fot. archiwum "Gazety Pomorskiej" Pomnik Henryka Sienkiewicza stał na skraju parku im. Jana Kochanowskiego. Został zniszczony przez Niemców w 1939 r.
Joanna Pluta

To będzie wyjątkowa wystawa. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na nią od dzisiaj. A wszystko w ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego, który trwa przez cały 2016 r.

Rocznica urodzin i śmierci

- W tym roku mija dokładnie sto siedemdziesiąta rocznica urodzin i setna rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza. To dobra okazja, by przypomnieć, że w Bydgoszczy postawiono pierwszy w niepodległej Polsce pomnik naszego noblisty - słyszymy od organizatorów wystawy. - W latach 1924-1927 działał w naszym mieście Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Henryka Sienkiewicza. Efektem pracy Komitetu i ofiarności społeczeństwa było odsłonięcie pomnika Henryka Sienkiewicza, dłuta profesora Konstantego Laszczki.

Biblioteka pełna pamiątek

Te uroczystości miały miejsce 31 lipca 1927 roku. Brał w nich udział między innymi prezydent RP Ignacy Mościcki.

- Wspomniany Komitet miał swoją siedzibę w Bibliotece Miejskiej, a jego prezesem był dyrektor książnicy dr Witold Bełza. W zbiorach WiMBP zachowały się akta i zdjęcia z działalności Komitetu - informuje Aleksandra Węglerska z działu informacji i bibliografii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego biblioteka chce pokazać najciekawszą część pamiątek po nobliście.

Co można wśród nich odnaleźć? Na wystawie, dokumentującej między innymi okoliczności powstania pomnika autora „Krzyżaków” odnajdziemy między innymi okolicznościowe druki, korespondencję Witolda Bełzy z Konstantym Laszczką, zdjęcia nieistniejącego już pomnika i fotografie z uroczystości jego odsłonięcia.

Wystawę można oglądać od dzisiaj w holu i w Wypożyczalni Biblioteki Głównej WiMBP przy Starym Rynku 24, w godzinach otwarcia książnicy.

Pomnik Henryka Sienkiewicza stał na skraju parku im. Jana Kochanowskiego. Został zniszczony przez Niemców w 1939 r.
archiwum "Gazety Pomorskiej" Popiersie autora Trylogii stoi w holu WiMBP.
Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.