ŚDM w Krakowie. Policja zamyka kolejne ulice dla ruchu z uwagi na tłumy pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. fot. Ola, Czytelniczka
red., media.pope2016.com

ŚDM w Krakowie. Policja zamyka kolejne ulice dla ruchu z uwagi na tłumy pielgrzymów

red., media.pope2016.com

Z uwagi na bardzo duży napływ pielgrzymów całkowicie zamkniętych dla ruchu kołowego zostało kilka ważnych ulic w mieście - poinformowała policja.


Nicole Makarewicz

Obecnie całkowicie dla ruchu kołowego zamknięte zostały ulice:

Po godzinie 17 przywrócono ruch na ul. Zakopiańskiej, która była zamknięta przez kilka godzin.

Z uwagi na bardzo duży napływ pielgrzymów policja zamknęła ul. Franciszkańską i Piłsudskiego.

W związku z zamknięciem ul. Piłsudskiego linie nr 124/424 kierowane są przez ul. Pawią, al. Słowackiego i Nowy Kleparz (powrót al. Słowackiego, Warszawska, pl. Matejki i Basztowa), linia nr 304 jedzie objazdem z Dworca Głównego Zachód przez ul. Pawią, św. Rafała (tunel) Lubomirskiego, rondo Mogilskie, rondo Grzegórzeckie, Grzegórzecką, Dietla.

Linie autobusowe kursujące do Salwatora są kierowane przez most Zwierzyniecki do os. Podwawelskiego.

W związku zamknięciem ul. Straszewskiego linia nr 504 kursuje w obu kierunkach przez ul. Zwierzyniecką, Konopnickiej, Dietla i dalej po swojej trasie.

Na innych ulicach Krakowa ruch drogowy jest znacznie mniejszy – wielu mieszkańców wyjechało z miasta, część w obawie przed utrudnieniami w ruchu nie korzysta z prywatnych pojazdów.

Kierowcy, widząc utrudnienia jeżdżą ostrożnie, ale nad płynnością ruchu czuwają policjanci i Żandarmeria Wojskowa. Przejechanie Mostu Dębnickiego nie zabiera więcej czasu niż zwykle, ani w jedną, ani w drugą stronę, choć jest tylko jeden pas w każdą stronę. Poza centrum jest pusto.

Okolice Błoń i Łagiewnik to dwie strefy zamknięte podczas ŚDM w Krakowie. W mieście utworzono ponadto trzy strefy ograniczonego ruchu.

- Od wtorku funkcjonują strefy wyłączone oraz I i II strefa ograniczenia ruchu. Mieszkańcy już wiedzą, że przez strefy ograniczenia można przejeżdżać samochodem oznakowanym identyfikatorem. Uruchamiamy również parkingi dla autokarów w ciągach ulic – powiedziała rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Komunikacja miejska w Krakowie we wtorek kursuje według szkolnego rozkładu jazdy na dzień powszedni. Po godz. 9 na ulice wyjechały specjalne linie korytarzowe - autobusowe i tramwajowe, kursujące z rozkładową częstotliwością co 5 minut, z możliwością zwiększenia częstotliwości do 3 minut. Kursowanie części linii zostało wydłużone do godzin nocnych.

Po uroczystościach linie tramwajowe i autobusowe będą przywracane na swoje stałe trasy w miarę możliwości.

Ulice wokół Błoń będą obszarem zamkniętym między 26 lipca a 1 sierpnia, a okolice sanktuariów Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II - od 26 do 31 lipca. W tym rejonie część trasy trzeba będzie pokonywać pieszo.

Poza tym wytyczone zostały trzy obszary ograniczonego ruchu. Bez kłopotu będzie można poruszać się w obrębie jednej strefy. Jeśli jednak mieszkamy w jednej strefie, a pracujemy w innej, konieczny jest identyfikator, który można pobrać i wydrukować ze strony internetowej ZIKiT.

Informacje o funkcjonowaniu komunikacji będą dostępne na stronie internetowej oraz w informatorach i mapach. Na blisko 40 przystankach mają się pojawić duże mapy komunikacyjne.

Od 26 do 29 lipca będą funkcjonowały trzy specjalne linie tramwajowe i trzy autobusowe oraz dwie parkingowe, a od 30 do 31 lipca będzie pięć specjalnych linii tramwajowych, pięć autobusowych i dwie parkingowe. Między 26 a 31 lipca po Krakowie z dużą częstotliwością kursować ma w sumie 250 składów tramwajowych i 580 autobusów.

Do korzystania z komunikacji miejskiej ma zachęcać specjalny bilet za 15 zł ważny do 26 do 31 lipca na dowolną liczbę przejazdów. Nie trzeba będzie go kasować.

Bez dodatkowych ograniczeń po Krakowie jeździć mają taksówki oraz busy. Trasy, po których poruszać się będzie papież Franciszek, mają być zamykane dla ruchu kołowego na około cztery godziny przed jego przejazdem, a dla komunikacji miejskiej około godziny wcześniej.

W Krakowie od wtorku zaczęły funkcjonować parkingi dla autokarów. Przygotowanych zostało ich 58, z czego 40 na pasach ruchu w ciągach kilkudziesięciu ulic. Autokary powinny mieć identyfikatory wydane przez Komitet Organizacyjny ŚDM. Dla samochodów osobowych parkingów będzie 11, z czego dwa dla niepełnosprawnych w okolicach AGH.

Źródło: www.pope2016.com

red., media.pope2016.com

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.