Rozszerzona rzeczywistość to już nie jest jedynie gadżet dla bogaczy. Sprawdź, jak możesz wykorzystać VR w prze­my­śle i bizne­sie

Czytaj dalej
Materiał Informacyjny Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach

Rozszerzona rzeczywistość to już nie jest jedynie gadżet dla bogaczy. Sprawdź, jak możesz wykorzystać VR w prze­my­śle i bizne­sie

Materiał Informacyjny Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach

Dzięki niej w ciągu kilku sekund możemy znaleźć w zupełnie innym świcie. Wystarczy tylko założyć specjalne okulary i wybrać przestrzeń, do której chcemy się przenieść. Sala operacyjna, hollywoodzki film, a nawet kosmos. Do tej pory wirtualna rzeczywistość kojarzyła się zazwyczaj z filmami czy grami komputerowymi; dziś przychodzi z pomocą medycynie biznesowi czy architekturze.

Wirtualna rzeczywistość to trójwymiarowy obraz stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Za pomocą komputera kreuje się przedmioty, przestrzenie, zdarzenia, które mogą imitować te rzeczywiste lub być fikcyjne. To cały wirtualny świat, mający wyglądać tak realistycznie, jak tylko możliwe. Co ważne, wirtualna rzeczywistość z założenia ma w nas wywoływać naturalne i realne doznania.

Laboratorium Wirtualnej rzeczywistości to jedno z wielu, które powstało na Politechnice Świętokrzyskiej. To odpowiedź na coraz większe zainteresowanie na rynku edukacyjnym zagadnieniami związanymi z tworzeniem grafiki komputerowej, światów wirtualnych i rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki niemu studenci mają okazję pracować z profesjonalnym sprzętem, oprogramowaniem i bazować na doświadczeniu i wiedzy wykwalifikowanej kadry.

Wirtualna rzeczywistość od lat podbija serca graczy. Dzięki specjalnym okularom przenosi nas do świata z innymi dźwiękami, postaciami i zasadami. Na początku była uznawana za „gadżet dla bogaczy”, zabawkę, która w żaden sposób nie zrewolucjonizuje gamingu. Okazuje się jednak, że VR zaczyna gwałtownie zyskiwać na popularności. Eksperci są zgodni: czasy świetności dopiero przed nim.

Trzeba jednak pamiętać ta z pozoru bezpieczna zabawa może nieść też wiele zagrożeń. Największym jest choroba symulacyjna. Jej objawy to apatia, nudności, senność i zawroty głowy. Są one w stanie zniechęcić najbardziej zapalonych graczy. Z narzędzi wirtualnej trzeba więc rzeczywistości korzystać z głową. Wirtualna rzeczywistość to nie tylko rozrywka, przede wszystkim nowe możliwości dla przedsiębiorców. Krakowska firma EPIC VR ma olbrzymie doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu zaawansowanych rozwiązań wirtualnej w różnych branżach. W swoich projektach pokazuje jak nowoczesne technologie zmieniają nasze życie. Technologia VR to także przyszłość szkoleń między innymi w przemyśle. Zastosowanie VR w zakładach produkcyjnych pozwala wygenerować wirtualne środowisko pracy, które do złudzenia przypomina to rzeczywiste. Nauczanie łączy teorię z możliwością manualnych ćwiczeń, co ułatwia szybkie przyswajanie wiedzy. I to bez generowania zbędnych przestojów linii produkcyjnej.

Z nowymi technologiami całkiem dobrze radzą sobie także studenci medycyny. Zamiast uczyć się na żywym pacjencie, mogą dokładnie to samo robić wirtualnie. Bez stresu i ryzyka, że na sali stanie się coś nieprzewidzianego. Dzięki temu przyswajają podstawową wiedzę i zdobywają niezbędne doświadczenie.

Wirtualna rzeczywistość umożliwia nagranie zabiegu tak, by oglądająca go osoba poczuła się jak w prawdziwej sali operacyjnej i mogła śledzić każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. To technologia, która sprawdza się też w eksperymentalnych zabiegach lekarzy.

To, co teraz możemy zaobserwować, jest zaledwie zalążkiem tego, co zaoferuje nam w przyszłości rozszerzona i wirtualna rzeczywistość. Dzisiejsze pomysły, plany i prototypy urządzeń, pogłębiających doświadczanie AR i VR już w następnej dekadzie trafią do powszechnego użytku.

Świat rzeczywisty i wirtualny mogą się wzajemnie przenikać. W skrajnych przypadkach trudno odróżnić to co jest prawdą, od fikcji. Po co więc rozwijać technologię VR? Odpowiedź jest prosta. Wirtualna rzeczywistość ma duży potencjał, by ułatwić nam życie.

Materiał Informacyjny Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.