Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Reprezentacja Rad Osiedli czuje się zlekceważona przez prezydent Łódzi, a Rada Miejska skarży decyzję wojewody w sprawie rad osiedli

Czytaj dalej
Fot. Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczynski

Reprezentacja Rad Osiedli czuje się zlekceważona przez prezydent Łódzi, a Rada Miejska skarży decyzję wojewody w sprawie rad osiedli

Marcin Bereszczynski

Nie wiadomo, czy budżet obywatelski będzie liczył 40 czy 50 mln zł. Rady osiedli nie wiedzą, ile pieniędzy na inwestycje będą miały do dyspozycji i czy w ogóle będą miały środki finansowe na ten cel. To efekt decyzji Rady Miejskiej, która zdecydowała się zaskarżyć decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Decyzja wojewody polegała na unieważnieniu uchwały Rady Miejskiej w sprawie przesunięcia 25 mln zł z puli rad osiedli na inwestycje do budżetu obywatelskiego i programu plan dla osiedli. Do czasu orzeczenia sądu nie będzie rozstrzygnięte, jak będzie rozdysponowanych 25 mln zł.

Reprezentacja Rad Osiedli (RRO) przyszła na sesję Rady Miejskiej w Łodzi, aby walczyć złożyć trzy postulaty. Dotyczą 25 mln zł, które Rada Miejska przesunęła z puli rad osiedli na inwestycje do budżetu obywatelskiego i programu plan dla osiedli. Pierwszy postulat to prośba do prezydent Łodzi o jak najszybsze wydanie zarządzenia dotyczącego podziału 25 mln zł dla poszczególnych osiedli. RRO prosi o pośpiech, aby rady osiedli mogły jak najszybciej wyłonić niezbędne inwestycje do realizacji i skonstruować budżet osiedlowy. Drugi postulat skierowany był do Rady Miejskiej, aby nie odwoływali się od decyzji wojewody do WSA. Trzeci był apelem do prezydent Łodzi, aby przystąpić do dyskusji o przyszłości rad osiedli. RRO chce omówić formułę, w jakiej mają funkcjonować, jakimi środkami finansowymi mają dysponować i jakie mają być ich kompetencje. RRO reprezentuje 28 spośród 36 rad osiedli.

RRO wskazuje, że zarządzenie prezydent Łodzi o podziale pieniędzy dla poszczególnych osiedli jest niezbędne, aby zrealizować osiedlowe inwestycje. Aby zacząć inwestycje przewidziane na 2020 rok, budżety rad osiedli powinny być przyjęte w czerwcu. W poprzednich latach rady osiedli dowiadywały się o podziale pieniędzy na początku roku i mogły zacząć wtedy konsultacje z mieszkańcami, aby zrealizować najpilniejsze remonty. Zaskarżenie decyzji wojewody do WSA spowoduje, że do zakończenia postępowania nie będzie można dokonać podziału pieniędzy. Nie będzie możliwe również zwiększenie budżetu obywatelskiego z 40 do 50 mln zł.

Przedstawiciele RRO chcieli przekazać postulaty bezpośrednio na ręce prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Przyszli na konferencję prasową z jej udziałem, ale dotyczącą innego tematu. Nie udało im się wręczyć postulatów.

- Wojewoda ma prawo do swoich działań, a Rada Miejska do zaskarżenia jego decyzji do WSA - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska. - Jeśli radni osiedlowi umówią się, to dojdzie do spotkania. Będą nadal chodziła na spacery po osiedlach z mieszkańcami i zapytam, czy rady osiedli są potrzebne. We Wrocławiu frekwencja w wyborach do rad osiedli wyniosła tylko 3 proc.

Prezydent Łodzi nie odniosła się do sytuacji z budżetem obywatelskim i puli, jak w nim będzie.

- Nic nie powiem, bo dopiero od 10 godzin jestem w Polsce. Byłam 9 dni na urlopie. chciałam odpocząć od tego, co dzieje się w polityce - powiedziała Hanna.

Radni osiedlowi poszli do gabinetu prezydent Łodzi, aby umówić się na spotkanie. Nie zostali umówieni. Wymienili się numerami telefonów z sekretarką. Termin spotkania z prezydent Łodzi ma być ustalony w piątek.

Pozostało jeszcze 32% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Bereszczynski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.