Raz anioł, raz diablica, czyli jak kobietą potrafią rządzić tajemnicze hormony

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Katarzyna Sklepik

Raz anioł, raz diablica, czyli jak kobietą potrafią rządzić tajemnicze hormony

Katarzyna Sklepik

Chociaż nie widać ich gołym okiem, dbają o zdrowie, urodę i samopoczucie pań. Ale gdy jest ich za dużo lub za mało, mają na kobiety niekorzystny wpływ. Ratunkiem bywa kuracja hormonalna.

Układ hormonalny uważa się za drugi - po układzie nerwowym - najważniejszy układ w
ludzkim organizmie. Równowaga hormonalna jest istotna, bo nawet małe jej zaburzenia mogą wywołać niespodziewane efekty.

PSM nie jest miłe

U większości kobiet, na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki, występuje wiele nieprzyjemnych fizycznych i psychicznych objawów, które mogą zakłócić codzienne funkcjonowanie organizmu. Dolegliwości te nazywamy zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Przyczyna zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie została dokładnie poznana. Wiadomym jest, że kluczową rolę odgrywa w tym wypadku zaburzona równowaga hormonalna. Warto tu zaznaczyć, że nawet „zwykły” stres może zaburzyć homeostazę hormonalną w kobiecym ciele.

Hormonalny bój
Do walki z PMS niejednokrotnie wytaczane są hormonalne działa. Mowa tu o doustnych środkach antykoncepcyjnych, które pomagają zachować równowagę hormonalną organizmu kobiety. Są to preparaty hormonalne, które poza działaniem antykoncepcyjnym, czyli zabezpieczającym przed ciążą, łagodzą objawy PMS i nie tylko.


Nie zawsze jednak pogorszenie nastroju czy gorszy wygląd związane są z trudnościami psychicznymi

Kobiety rozważające stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinny wiedzieć, że może ona także korzystnie wpływać na ich wygląd zewnętrzny. - Przykładem pozaantykoncepcyjnych zalet pigułek są te o silnym działaniu antyan-drogenowym, które poprawiają wygląd skóry poprzez zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych. Pomagają również w zlikwidowaniu nadmiernego owłosienia - wyjaśnia Jarosław Kaczyński, ginekolog.

Jeśli kobieta zauważa zmiany w swoim samopoczuciu psychicznym i fizycznym, takie jak: zła kondycja psychiczna, wahania nastroju, nieustanne zmęczenie, niekorzystny wygląd cery lub włosów powinna zapytać lekarza, czy mogą one wynikać z nieprawidłowego cyklu. Nie zawsze jednak pogorszenie nastroju czy gorszy wygląd związane są z trudnościami psychicznymi, czasami przyczyna leży w gospodarce hormonalnej lub nieprawidłowo dobranej antykoncepcji.

Każdy organizm jest inny
Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne oprócz oczywistego działania antykoncepcyjnego, dzięki stałemu i wyrównanemu stężeniu hormonów, łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i - jak już wspominaliśmy - wpływają na
poprawę wyglądu.

Pigułki na bazie octanu chlormadinonu są bezpieczne i z powodzeniem mogą być stosowane przez kobiety. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i żaden lekarz nie da gwarancji, że tabletka zadziała tak jak się spodziewamy.
- Pacjentkom zalecam, by nie zniechęcały się po pierwszym opakowaniu, ponieważ musi minąć około trzech miesięcy, aby móc sprawdzić, jakie mają działanie: wywołują złość i agresję, uspokajają i relaksują czy poprawiają wygląd - tłumaczy doktor Kaczyński.

Katarzyna Sklepik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.