Przygarnij do domu jemiołę

Czytaj dalej
Fot. Joanna Labuda
Katarzyna Józefowicz

Przygarnij do domu jemiołę

Katarzyna Józefowicz

Jemioła jest rośliną, ale i półpasożytem. Spotykana u nas zimozielona jemioła pospolita, zasiedla głównie konary dużych drzew, min. 20-letnich.

Poza swoim kontrowersyjnym trybem życia, jemioła ma jednak też cały szereg zalet. Jej owoce stanowią zimą znakomity pokarm dla licznych ptaków (m.in. drozdów i jemiołuszek), którym pomagają przetrwać długie, chłodne miesiące. Jest również wartościową rośliną leczniczą, w której tkankach znajdują się liczne substancje biologicznie czynne takie jak kwasy organiczne, flawonoidy, saponiny, peptydy, śluzy, trójterpentyny oraz aminy (m.in. cholinę i histaminę).

W medycynie ludowej jemioła miała zastosowanie między innymi jako lek na epilepsję, migrenę czy choroby wątroby, obecnie lista jej zastosowań jest znacznie dłuższa, a z rośliny wytwarza się preparaty lecznicze, pomagające walczyć z nadciśnieniem, miażdżycą, problemami krążeniowymi, demencją, nerwicą, chorobami serca (np. chorobie wieńcowej), a także wspomagających pracę trzustki i poprawiających funkcjonowanie układu odpornościowego. Co ciekawe, niezwykłe właściwości jemioły, znalazły też swoje zastosowanie w kosmetyce, gdzie roślina pełni rolę środka dezynfekującego, ściągającego i przeciwzapalnego. Mimo tak wielu wspaniałych właściwości leczniczych, samodzielnie przygotowanych preparatów z jemioły nie wolno stosować na własną rękę. Zawarte w roślinie substancje chemiczne, działają bardzo silnie i łatwo można je przedawkować.

Jemioła zajęła też ważne miejsce w mitologii i tradycji ludowej. Jej wiecznie zielone pędy kojarzono z nieśmiertelnością, a ponieważ żadna część rośliny nigdy nie dotykała ziemi, czczono ją jako roślinę, zawdzięczającą swoje cudowne właściwości lecznicze bogom. Wierzono również, że jemioła posiada magiczną moc, która chroni ludzi i zwierzęta przed chorobami, złymi duchami, urokami, piorunami i wszelkimi innymi nieszczęściami, wprowadzając do domostwa atmosferę miłości i zgody. Z tych powodów jemioła stała się ważnym elementem obrzędów religijnych i magicznych oraz trafiła do domostw, które miała chronić przed wszelkim złem.

Katarzyna Józefowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.