Katarzyna Paczewska

Przestajemy bać się nowinek

Najpopularniejszymi urządzeniami do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych są pompy ciepła. Najczęściej poszukują ich rodziny 3-4-osobowe, zamieszkujące Najpopularniejszymi urządzeniami do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych są pompy ciepła. Najczęściej poszukują ich rodziny 3-4-osobowe, zamieszkujące domy do 150 metrów kwadratowych.
Katarzyna Paczewska

Najpopularniejszymi urządzeniami do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych są pompy ciepła. Najczęściej poszukują ich rodziny 3-4-osobowe, zamieszkujące domy do 150 metrów kwadratowych.

Aż 53 procent użytkowników, poszukujących produktów i usług firm, które oferują urządzenia do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł (OZE), interesowało się pompami ciepła - wynika z danych portalu Oferteo.pl.

Urządzenia te mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody. Pompy ciepła przypominają rozmiarem niewielką lodówkę, a dzięki przemianom termodynamicznym, które w nich zachodzą, przekazują ciepło ze źródła dolnego - powietrza, gruntu, wody, do górnego - wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Wadą tych urządzeń jest ich uzależnienie od działania energii elektrycznej.

Chcą łapać słońce

Co trzeci internauta planuje natomiast zakup kolektorów słonecznych. Umieszczony w urządzeniu absorber pochłania promieniowanie słoneczne, a następnie zamienia je w ciepło. Dzięki temu ogrzewa się „czynnik grzewczy”, który przepływa przez kolektor do zasobnika i tam oddaje ciepło wodzie użytkowej.

Najrzadziej poszukiwane są ogniwa fotowoltaiczne, służące do zamiany energii słonecznej na elektryczność. Wskazało na nie 13 procent użytkowników.

Do czego posłuży energia

Jak wskazali internauci, ogrzewanie budynku i podgrzewanie wody, to najważniejsze cele wykorzystania odnawialnych źródeł energii (aż 70 procent). Pozostali użytkownicy potrzebują jej do wytwarzania elektryczności (16 proc.) i do chłodzenia (14 proc.).

Urządzenia do pozyskiwania odnawialnych źródeł energii najczęściej montowane są w domach o powierzchni do 150 metrów kwadratowych, które zamieszkują 3-4 osobowe rodziny.

- Montaż systemów solarnych bądź pomp ciepła warto zaplanować z pewnym wyprzedzeniem - przestrzega Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.

Przyniesie oszczędność

Budowa domu wyposażonego w instalacje pozyskujące energię z odnawialnych źródeł może być od 15 do 25 procent droższa niż tradycyjnego, ogrzewanego za pomocą gazu.

Jednak według kalkulacji ekspertów roczny koszt utrzymania domu ekologicznego jest o ponad 1200 złotych niższy. Oszczędność wynika głównie z niższych kosztów ogrzewania domu.

Według prognoz różnica w kosztach budowy będzie stopniowo się zmniejszać, nawet do poziomu mniejszego niż 10 procent.

Przykładem mogą być doświadczenia niemieckie, gdzie różnica w kosztach budowy domu energooszczędnego w porównaniu z tradycyjnym wynosi obecnie 8 procent (na niekorzyść energooszczędnego), a jeszcze na początku lat 90. ubiegłego wieku wynosiła ponad 30 procent.

Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.