Przełom w rehabilitacji

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Przełom w rehabilitacji

Materiał informacyjny

Specjaliści z Politechniki Świętokrzyskiej pracują nad innowacyjnym systemem doboru optymalnej terapii dla pacjentów z porażeniem mózgowym. To ma być przełom w rehabilitacji i szansa na nową jakość życia.

To pacjenci, którzy często nie mówią, nie chodzą, niektórzy mają problemy z najprostszymi czynnościami. Walka o ich sprawność toczy się od chwili narodzin. Ci którzy mieli więcej szczęścia mogą stanąć na nogi – mówi prof. Marek Jóźwiak szef Kliniki Ortopedii i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Egzoszkielet potrafi sprawić, że pacjenci wstają z wózka. Robot wykonuje za nich każdy krok. By były efekty trzeba zdobyć się na nieludzki wysiłek. To urządzenie do tej pory niewykorzystywane w leczeniu zaburzeń związanych z porażeniem mózgowym. Ma być przełomem w leczeniu pacjentów. A poznański ośrodek ma największe doświadczenie w terapii pacjentów.

Pomóc lekarzom z Poznania mają specjaliści z Kielc. Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej pod kierownictwem Prof. Stanisława Deniziaka pracują nad systemem, który pomoże lekarzom dobrać odpowiednią terapię. Bo wybór metody rehabilitacji to połowa sukcesu.

Projekt dofinansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju realizowany będzie przez trzy najbliższe lata. Ale pierwsze efekty poznamy już po pierwszym roku.

Tytuł Projektu: „System informatyczny z aplikacją mobilną optymalizującą wskazania, intensywność i obciążenia treningowe do zintegrowanego wykorzystania podczas technologicznie wspomaganej edukacji chodu u osób z mózgowym porażeniem dziecięcym przy wykorzystaniu wybranych urządzeń rehabilitacyjnych”

Przeczytaj więcej na temat projektu → www.tu.kielce.pl/twec

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.