Przeciwlotnicze militaria

Czytaj dalej
Mirosław Malinowski

Przeciwlotnicze militaria

Mirosław Malinowski

W Muzeum Sił Powietrznych zgromadzono także dawne stacje radiolokacyjne i wyrzutnie przeciwlotnicze używane przez Wojsko Polskie po II wojnie światowej.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie posiada nie tylko bogatą kolekcję samolotów i śmigłowców, które były używane przez Wojsko Polskie po II wojnie światowej (w tym niektóre eksponaty przywiezione z Łodzi z dawnej prywatnej kolekcji przy ul. Pilskiej). Są tam bowiem również maszyny wykorzystywane przez wojska obrony przeciwlotniczej.

Las anten radarów i rakiet umieszczonych na wyrzutniach robi duże wrażenie na zwiedzających. Szczególnie imponująca jest stacja radiolokacyjna NUR 31, która była w stanie wykrywać zbliżające się samoloty myśliwskie w promieniu 160 km i na wysokości do 25 km. Wielkością nie ustępuje jej stacja radiolokacyjna P18, której antena składa się z 16 pojedynczych anten montowanych w ośmiu zestawach. Jako radar wczesnego ostrzegania ma zasięg 250 km i pułap 35 km wykrywania potencjalnych celów. W kolekcji nie zabrakło także wyrzutni rakiet, które trafiały w cel naprowadzane przez stacje radiolokacyjne. Jest słynna wyrzutnia rakiet Krug, przeznaczona do osłony wojsk i obiektów przed myśliwcami. Rakiety mogły trafić w cel lecący z prędkością do 830 m/s na wysokości od 250 metrów do 23,5 km. Jednym z najstarszych eksponatów jest armata przeciwlotnicza kalibru 85 mm. W ZSRR wyprodukowano w latach 1939-1945 1420 sztuk tej broni. Jej zasięg to ok. 10 km. Armata wystrzeliwała 20 pocisków na minutę.

Mirosław Malinowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.