Prezydent Lech Wałęsa w Watykanie - wspomina fotoreporter Expressu

Czytaj dalej
Fot. Janusz Kubik
Janusz Kubik

Prezydent Lech Wałęsa w Watykanie - wspomina fotoreporter Expressu

Janusz Kubik

Osiągnął szczyty świętości na drodze miłości - powiedział papież Jan Paweł II podczas kanonizacji bł. Rafała Kalinowskiego 17 listopada 1991 roku w Bazylice Św. Piotra W Watykanie. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Rządu Polskiego, na czele z prezydentem Lechem Wałęsą z rodziną. Ja miałem zaszczyt towarzyszyć tej delegacji z obiektywem.

Ojciec Święty nie ukrywał wzruszenia mówiąc: - Powracam myślami do miasta młodości. Tam właśnie, u progu Beskidów, umarł św. Rafał Kalinowski, uczestnik Powstania Styczniowego, zesłany na Syberię, który jest wzorem dla wszystkich chrześcijan.

Papież przypomniał o fakcie cudownego uzdrowienia dziecka, popartej dyskusją lekarzy, teologów i kardynałów. Na Konstystorzu 26 listopada 1990 roku Jan Paweł II postanowił dokonać ceremonii kanonizacji słynnego karmelity, który po powrocie z Syberii był przełożonym klasztoru w Wadowi-cach.

Wśród zaproszonych gości byli też ambasador Polski we Włoszech, ambasador przy Stolicy Apostolskiej oraz polscy duchowni. W imieniu polskich pielgrzymów przywitał papieża prezydent Lech Wałęsa i marszałek Senatu Andrzej Stelmachowski. Ojciec Święty z każdym zamienił kilka słów, wręczając pamiątkowe różańce. Mniej oficjalne spotkanie odbyło się w sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. Żegnając Lecha Wałęsę, jego rodzinę, polityków i duchownych papież podziękował za odwiedziny w dniu tak uroczystym, historycznym i powrót w tamto stulecie dla uczczenia pamięci św. Rafała Kalinowskiego.

Uzyskałem zgodę na zwiedzenie ogrodu w Watykanie i wykonanie zdjęć miejsc, w których lubił spacerować Ojciec Święty.

Przestałem robić zdjęcia, kiedy Jan Paweł II przywitał się ze mną, pozując do pamiątkowego zdjęcia. Tak minął jeszcze jeden dzień z reporterskiej wyprawy do Bazyliki św Piotra i papieża Polaka, dziś już świętego Jana Pawła II...

Janusz Kubik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.