Prawo o ruchu drogowym 2019: Zobacz, co się zmieni w przepisach. Za co będzie można dostać mandat?

Czytaj dalej
Fot. Janusz Wójtowicz
Grzegorz Okoński

Prawo o ruchu drogowym 2019: Zobacz, co się zmieni w przepisach. Za co będzie można dostać mandat?

Grzegorz Okoński

Jeszcze w listopadzie 2019 zmienią się przepisy prawa o ruchu drogowym – o zmianach stanowi projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zmiany w prawie o ruchu drogowym będą oznaczać, że kierowca nie będzie miał możliwości dyskutowania z policjantem, czy swobodnej interpretacji przepisów związanych z ruchem drogowym. Co te zmiany w prawie oznaczają dla kierowców? Za co kierowcy będą mogli otrzymać mandat od listopada 2019?

Kodeks drogowy 2019: Zmiany

W momencie zatrzymania do kontroli kierowca musi pamiętać, by trzymać ręce na kierownicy i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Do tego ma pozostać w samochodzie, chyba, że policjant wskaże, by wyjść z auta.

W momencie zatrzymania do kontroli kierowca musi pamiętać, by trzymać ręce na kierownicy i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. W przeciwnym wypadku
Tomasz Czachorowski Nowe przepisy prawa o ruchu drogowym 2019 są jedynie rozszerzeniem obecnie obowiązujących, ale dają policji większe pole do działania. Za co kierowca może dostać mandat?

Jeśli kierowca tego nie zrobi, włoży rękę pod kurtkę, nawet chcąc wyjąć dokumenty z wewnętrznej kieszeni, może liczyć się nie tylko z nerwową kontrolą, ale przede wszystkim z mandatem w wysokości nawet 500 złotych.

Policjant podchodząc do samochodu musi mieć pewność, że kierowca np. nie wyciągnie broni. W samochodzie muszą pozostać także pasażerowie, którzy wyjdą dopiero na prośbę lub za zgodą kontrolującego policjanta. Wyłączenie silnika i włączenie świateł awaryjnych następuje na polecenie policjanta.

Czytaj też: Poznań: Więcej wypadków, więcej zabitych, więcej zatrzymanych praw jazdy i dowodów rejestracyjnych

Kodeks drogowy 2019: Policjanci mogą stać na zakazie

Bardzo ciekawe zmiany prawa związane są z samym zatrzymywaniem. Policja będzie mogła postawić swój radiowóz

W momencie zatrzymania do kontroli kierowca musi pamiętać, by trzymać ręce na kierownicy i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. W przeciwnym wypadku
Andrzej Banas Legitymacja w czasie kontroli – nie zawsze musi być okazana: policjant przedstawia się, podaje przyczynę zatrzymania, ale legitymację okazuje tylko wtedy, gdy poprosi o to kierowca. Choć są też sytuacje, gdy funkcjonariusz nie będzie musiał się legitymować.

nawet w miejscu, gdzie postój jest zabroniony, jeśli nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu. W szczególnych przypadkach funkcjonariusze będą mogli podjąć kontrolę nawet tam, gdzie nie można zagwarantować bezpieczeństwa!

SPRAWDŹ TEŻ: 15 najczęściej kradzionych aut w 2018 roku. Te modele złodzieje "lubią" najbardziej!

W praktyce będzie to oznaczało, że jeśli policjant uzna, że kierowca zagraża innym użytkownikom ruchu ze względu na swoje zachowanie lub stan techniczny pojazdu, to będzie mógł przeprowadzić kontrolę w dowolnym miejscu. Podobnie w przypadku pościgu za piratem drogowym.

Kodeks drogowy 2019: Legitymacja w czasie kontroli? Nie zawsze

W czasie kontroli policjant przedstawia się, podaje przyczynę zatrzymania, ale legitymację okazuje tylko wtedy, gdy poprosi o to kierowca (chyba, że zatrzymuje będąc w stroju cywilnym – wtedy pokazuje legitymację bez wezwania).

Co ciekawe, policjant nie będzie musiał okazać legitymacji mimo wezwania, jeśli zatrzyma kierowcę po pościgu, jeśli ma uzasadnione podejrzenie, że zatrzymał kradziony wcześniej pojazd lub, że w środku są osoby, które popełniły przestępstwo

Kodek drogowy: Kontrola wnętrza samochodu - obowiązkowa

Policjant będzie mógł zajrzeć do kontrolowanego samochodu, a kierowca ma obowiązek udostępnić mu do sprawdzenia kabinę,

W momencie zatrzymania do kontroli kierowca musi pamiętać, by trzymać ręce na kierownicy i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. W przeciwnym wypadku
Maciej Stanik Szybkie kontrole trzeźwości zwalniają policjanta od konieczności spisania licznika samochodu

bagażnik czy komorę silnika. Funkcjonariusz zresztą musi sprawdzić i spisać przebieg licznika, by podać go do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ten obowiązek będzie miał wyjątek. Stanu licznika nie trzeba będzie spisywać w czasie kontroli nastawionych na bardzo krótki czas i na sprawdzenie jak największej ilości kierowców pod kątem trzeźwości kierowców.

Nowe przepisy wejdą w życie od 7 listopada.

Czytaj też: Poznań: Grunwaldzkie rady osiedli mają dość wypadków i szykują progi zwalniające

Kodeks drogowy 2019: Jak jest teraz

Obecnie policjant zatrzymujący kierowcę do kontroli drogowej, przedstawia się i okazuje legitymację służbową. Może poprosić o prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport, może też poprosić kierowcę, by ten poddał się kontroli trzeźwości za pomocą alkomatu. To samo dotyczy też pasażera, jeśli policjant ma podejrzenia, że to on mógł kierować samochodem.

Policjant może też polecić kierowcy, by ten wysiadł z samochodu i wszedł do radiowozu. Robi tak, jeśli musi przeprowadzić

W momencie zatrzymania do kontroli kierowca musi pamiętać, by trzymać ręce na kierownicy i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. W przeciwnym wypadku
Krzysztof Kapica Kontrola trzeźwości za pomocą alkomatu dotyczy kierowcy, ale też i pasażera, jeśli ten mógł kierować samochodem, a policjant ma ku temu uzasadnione podejrzenie.

czynności procesowe, odtworzyć kierowcy zapis zarejestrowanego wykroczenia, chce przeprowadzić badanie pod kątem obecności alkoholu lub narkotyków albo jeśli będzie musiał odstawić kierowcę do szpitala, do komisariatu lub do izby wytrzeźwień.

Konieczność trzymania rąk na kierownicy na początku kontroli też obecnie obowiązuje. W sytuacji, gdy policjant chce przeszukać pojazd czy sprawdzić przewożone nim bagaże lub ładunek (bo poszukuje broni, przedmiotów zabronionych lub mogących być dowodem w postępowaniu), to zawiadamia o tym kierowcę. Wskazuje przy tym, czego szuka i podaje podstawę przeszukania: postanowienie prokuratury lub sądu, nakaz wystawiony przez kierownika jednostki policji lub na mocy legitymacji służbowej.

Po przeszukaniu musi być sporządzony protokół przeszukania, potwierdzony przez prokuratora, jeśli policjant przeprowadził je na mocy tylko legitymacji. Kontroli osobistej dokonuje policjant tej samej płci, co osoba przeszukiwana, chyba że okoliczności przeszukania zagrażają życiu lub zdrowiu osoby, lub mieniu.

Mało osób wie, że policjant może usuwać z jezdni lub przestawić w określonych warunkach kontrolowany samochód. Może też wystąpić z wnioskiem o skierowanie kierowcy na powtórny egzamin na prawo jazdy, jeśli ma uzasadnione wątpliwości co do wiedzy i umiejętności kontrolowanego kierowcy.

SPRAWDŹ TEŻ: 15 najczęściej kradzionych aut w 2018 roku. Te modele złodzieje "lubią" najbardziej!

Grzegorz Okoński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.