Mirek Malinowski

Powietrze nad Łodzią aż gęste od cząstek szkodliwego pyłu!

Powietrze nad Łodzią aż gęste od cząstek szkodliwego pyłu!
Mirek Malinowski

Inspektorat Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego pyłu. Rada Miejska ma przyjąć program antysmogowy.

Wczoraj po raz trzeci w tym roku Woje-wódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat o podwyższonym poziomie pyłu na czterech stacjach pomiarowych w Łodzi.

Według danych WIOŚ, o północy ze środy na czwartek poziom pyłu PM10 (czyli mikrocząstek znajdujących się w powietrzu, które mogą osadzać się w płucach, powodując choroby) wynosił: na stacji przy ul. Kilińskiego - 271 mikrogramów na metr sześcienny; przy ul. Gdańskiej - 267; przy al. Jana Pawła II - 236; przy ul. Czernika - 235. A poziom alarmowy to 300 mikrogramów na metr sześcienny. W ciągu dnia sytuacja się nieco poprawiła, nad ranem na Widzewie stężenie pyłu wynosiło już tylko 144 jednostki, ale do południa znów wzrosło do prawie 200. Znacznie zdrowsze powietrze było na Polesiu - o godz. 14 przy al. Jana Pawła II odnotowano tylko 94 mikrogramy pyłu PM10 w metrze sześciennym powietrza.

Sprawie smogu będzie poświęcone dzisiejsze posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich, które odbędzie się właśnie w Łodzi. ZMP ma poprzeć apel łódzkiej Rady Miejskiej do rządu o wsparcie dla samorządów w walce ze smogiem. Również na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Łodzi zostaną przyjęte kolejne uchwały antysmogowe.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiedziała złożenie projektu w sprawie dopłat do wymiany pieców i podłączania budynków docentralnego ogrzewania. Program będzie dotyczył zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i wspólnot. Zgodnie z nim, wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na dotację w wysokości 50 tys. zł. W prywatnych domach jednorodzinnych dofinansowanie wyniesie do 75 proc. inwestycji. Program powinien ruszyć na przełomie kwietnia i maja tego roku.

Miasto przeznaczy na niego po3 mln zł przez trzy kolejne lata. Własny projekt uchwały antysmogowej mają też zgłosić radni: Bartosz Domaszewicz, Urszula Niziołek-Janiak (oboje PO) i Małgorzata Moskwa--Wodnicka (SLD). Przewiduje on m.in. wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską przy przekroczeniu dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń; wprowadzenia zachęt finansowych do podłączania nieruchomości do sieci ciepła systemowego; uruchomienie wieloletniego systemu dofinansowania wymiany pieców węglowych przez osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe.

Rada Miejska ma też zaapelować do Sejmiku o wprowadzenie ograniczeń montażu instalacji spalających paliwa, które powodują smog.

Mirek Malinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.