Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Anna Gronczewska

Postanowiła zabić córkę i siebie, ale nie chciała zrobić krzywdy mężowi

Postanowiła zabić córkę i siebie, ale nie chciała zrobić krzywdy mężowi Fot. archiwum Dziennika Łódzkiego
Anna Gronczewska

Do tego dramatu doszło 90 lat temu w domu Witolda Łuczakowskiego, urzędnika łódzkiego starostwa powiatowego. Jego żona zastrzeliła ich dziecko, a potem sama próbowała się zabić.

Tragedia rozegrała się w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 62. Najpierw usłyszano strzały. Dochodziła godzina 21. Dopiero po kilkunastu minutach służąca Łuczakowskich wróciła do domu z pralni znajdują w podwórku. Niestety, nikt nie otwierał jej drzwi... Od razu pomyślała, że musiało stać się coś strasznego.

- Przecież jeszcze godzinę temu rozmawiałam z Łuczakowską, zapewniała mnie, że nie wychodzi z domu! - tłumaczyła służąca Łuczakowskich.

Szybko pod drzwiami pracownika starostwa pojawili się sąsiedzi, którzy wyważyli drzwi. Zobaczyli na podłodze plamy krwi, które prowadziły ich pokoju. To co tam ujrzeli przeszło ich najśmielsze oczekiwania. W kołysce, cała we krwi leżała córka Łuczakowskich, 9-miesięczna Danusia. Dziecko nie dawało oznak życia. Obok na łóżku leżała jej matka, 25-letnia Wiktoria Łuczakowska. Kobieta wiła się z bólu. W głowie miała ranę postrzałową... Była jednak przytomna.

Zadzwoniono po pogotowie. Lekarz stwierdził śmierć Danusi na skutek rany postrzałowej głowy. Natomiast matkę dziecka w stanie ciężkim odwieziono do szpitala.

Rozpoczęło się śledztwo w sprawie śmierci Danusi. Ustalono, że jej ojciec Witold Łuczakowski popołudniu wrócił z pracy do domu. Około godziny 18 opuścił mieszkanie. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że małżonkowie nie kłócili się. Przesłuchano najbliższych sąsiadów Łuczakowskich, Gruberów i Stammów. Ci stwierdzili, że z mieszkania Łuczakowskich nie dochodziły żadne podejrzane odgłosy. Także ich służąca mówiła, że gdy schodziła do pralni Wiktoria Łuczakowska była spokojna.

Policjanci ustalili, że Witold Łuczakowski miał rewolwer. I właśnie jego użyła Wiktoria strzelając najpierw do Danusi, a potem do siebie. W mieszkaniu znaleziono też buteleczkę z kwasem solnym. Wiktoria po zabiciu dziecka rozebrała się, położyła do łóżka i napiła kwasu solnego. Następnie strzeliła do siebie w głowę.

- Co doprowadziło do tej zbrodni? - zastanawiała się miejscowa prasa.

Tragedia rozegrała się w kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 62. Czytaj o zbrodni sprzed lat... Co doprowadziło do tych wydarzeń? 

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Gronczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.