Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Anna Stasiewicz

Porzucony mebel jest łakomym kąskiem, a może być perełką

Porzucony mebel jest łakomym kąskiem, a może być perełką Fot. pixabay.com
Anna Stasiewicz

Piękna rattanowa doniczka rzuciła mi się w oczy, kiedy szłam rano do pracy. Nie wypatrzyłam jej w sklepowym oknie, a na... śmietniku.

Pomyślałam, że pasowałaby idealnie do jednego z pokoi. Ale od razu przyszła myśl: wziąć coś, co ktoś wyrzucił na śmietnik? Miałam mieszane uczucia. Okazuje się, że ktoś nie miał takiego dylematu. Kiedy wracam z pracy późnym popołudniem - doniczki już nie było.

„Liczerskiego 8, stolik”; Meble do wydania. Za darmo. Od zaraz. Albo „Oddam za darmo krzesła pamiętające PRL do renowacji”. Takimi informacjami dzielą się facebookowicze. Mogą to robić dzięki grupom pod wspólnym szyldem „Uwaga, śmieciarka jedzie”

Pierwsza „Śmieciarka” została założona w 2013 roku przez Dominikę Szaciłło, która nie mogła patrzeć, jak marnują się wyrzucane na warszawskiej Saskiej Kępie vintagowe ezgemplarze mebli.

- Okno mojego mieszkania w Warszawie miało widok dokładnie na śmietnik. Saska Kępa to dzielnica nienowa, gdzie mieszka wiele starszych osób i na śmietniku pojawiały się często zabytki z międzywojnia i okresu PRL- opowiada Dominika Szaciłło.

- Pewnego dnia zauważyłam przez okno stojące obok śmietnika krzesła Radomsko z lat 50. XX wieku. Zrobiłam zdjęcie i udostępniłam na swoim profilu. Nie minęło chyba pół godziny, a zjawili się moi sąsiedzi i zabrali krzesła. Gdyby nie to, że miałam wtedy nieduże mieszkanie, pewnie sama bym je wzięła - śmieje się.

To był początek. Dziś oprócz warszawskiej „Śmieciarki” powstają też inne, m.in. w Trójmieście, Krakowie, a w naszym regionie - w Bydgoszczy i Toruniu.

- Proszę wspomnieć, że to by się nie udało bez pomocy wielu osób. Wspieramy się wzajemnie doświadczeniem i pomysłami - mówi.

Dominika Szaciłło zwraca też uwagę na jeszcze jeden aspekt grup działających pod szyldem „Śmieciarek”. - To oczywiście fajne, że są chętni do ratowania i chętni do dzielenia się znaleziskami. Ale cieszy mnie też, że dzięki temu śmieci się nie marnują. Nie cierpię tego. Zamiast lądować w piecu, dostają drugie życie i nie zatruwają środowiska.

Misja: „Na ratunek porzuconym rzeczom! Wszystko byle nie śmieciarka” - czytamy na profilu „Śmieciarki”.

W starych meblach Dominika Szaciłło docenia jakość i dobre wzornictwo. Z wykształcenia projektant wzornictwa przemysłowego wspomina, że została wychowana w szacunku do drewna, starannie wykonanych mebli.

- Aż trochę żałuję, że nie wszystkie traktowałam z należytym szacunkiem - wspomina Szaciłło.

O tym, jak wygląda proces renowacji starych mebli, czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.