Porządki na cmentarzach. Jak łodzianie przygotowują się do 1 listopada

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Kira Miler

Porządki na cmentarzach. Jak łodzianie przygotowują się do 1 listopada

Kira Miler

Łodzianie korzystając z ciepłej aury na dworze tłumnie odwiedzają groby, żeby przeprowadzić gruntowne porządki przed 1 listopada.

Mycie i czyszczenie nagrobków w większości przypadków łodzianie wykonują sami, dlatego już od początku października zaopatrują się w niezbędne środki chemiczne do czyszczenia.

-Po płyny i emulsje do mycia pomników przychodzi po kilkanaście klientów dziennie,a najwięcej osób pojawia się tuż przed weekendem- dowiadujemy się od sprzedawcy w drogerii w Centralu.

Łodzianie wybierają głównie uniwersalne detergenty. Takie, które będą bezpieczne do czyszczenia płyt nagrobnych a przy tym usuną zielony nalot, plamy po zniczach oraz nieestetyczne okopcenia. Dodatkowo klienci wybierają emulsje i pasty do pielęgnacji płyn nagrobnych, o działaniu nabłyszczającym i chroniącym przed szkodliwym działaniem wody i kwaśnych opadów. Za płyn do mycia trzeba zapłacić ok. 6 zł/ 500ml , a za emulsję lub pastę 8-9 zł.

Jednak jak zapewniają sprzedawcy nie brakuje i takich łodzian którzy mają od lat swoje własne sposoby na czyszczenie grobów i dobór odpowiednich środków. Ci którzy mają do wyczyszczenia grób z lastriko często decydują się na środki wybielające( ok. 6 zł/ 1l) lub zwykłe płyny do mycia naczyń i szczotki ryżowe różnej wielkości (8-10 zł ). Największą popularnością cieszą się te z możliwością zamontowania kija ułatwiające szorowanie nagrobka.

Ci, którzy nie mogą lub nie chcą własnoręcznie uporządkować grobu mogą zgłosić się do jednej z kilku łódzkich firm sprzątających oferujących taką usługę. W zależności od wybranej firmy będzie trzeba zapłacić od 60 zł wzwyż za pojedynczy nagrobek.

Dodatkowo sporo osób zgłasza się do firm kamieniarskich w celu naprawy nagrobka.
-W przypadku większych prac jak np. naprawa zapadniętego nagrobka czy położenie kostki wokoło, wolne terminy skończyły się już we wrześniu, teraz jedynie przyjmujemy na prawdę drobne zlecenia - mówi Marek Michalski z firmy kamieniarskiej przy ul. Smutnej.

Za montaż ławki trzeba zapłacić ok. 150 zł, za założenie na świeżej mogile tymczasowej ramy nagrobnej z krzyżem 250 zł , a za renowacje i uzupełnienie napisu na grobie ok. 100 zł.

Kira Miler

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.