Pomysł na wakacje. Wspinaczkowy raj w Dolomitach

Czytaj dalej
ei24

Pomysł na wakacje. Wspinaczkowy raj w Dolomitach

ei24

Jeśli ktoś lubi adrenalinę, ma smykałkę do wspinaczki skałkowej i odpowiednią wiedzę o tym sporcie, powinien choć raz wybrać się we włoskie Dolomity Wrażeń z tego miejsca nie da się opisać...

W południowo--tyrolskich Dolomitach istnieją jedne z najbardziej spektakularnych i najpiękniejszych szlaków wspinaczkowych. Jest ich tam ponad 30. Można na nich uprawiać wspinaczkę o różnym stopniu trudności. Prowadzą na strome szczyty, zapewniając niepowtarzalne przeżycia.

Via Ferrata to włoskie określenie szlaku wspinaczkowego. W dosłownym tłumaczeniu to „żelazna droga” i termin ten bardzo dobrze odzwierciedla charakter tych szlaków. Są na nich zamocowane nastałe liny, stopnie i drabinki, głównie żelazne. Szlaki te charakteryzują się pionowymi ścianami, głębokimi uskokami skalnymi, imponującymi wieżami i blokami skalnymi. Wiele farm agroturystycznych spod znaku Czerwonego Koguta (Roter Hahn; organizcja zrzeszająca 1700 farm o wysokim standardzie) w Południowym Tyrolu (na południe od głównej grani Alp, z lodowcami na zachodzie i śródziemnomorskimi winnicami na południu), dzięki swojemu położeniu, idealnie nadaje się napunkt wypadowy na te spektakularne trasy.

Do rejonu urlopowego Dolomitów zalicza się rejon Schlern z halą Seiser Alm, największą i najwyżej położoną w Europie halą wysokogórską. Dzisiaj w znane na całym świecie górskie rejony Pustertal i Eisacktal przybywają miłośnicy wędrówek i wspinaczki.

Obecne szlaki wspinaczkowe służą turystom, jednak od stuleci używane były przez mieszkańców do przemieszczania się pomiędzy gospodarstwami lub wioskami leżącymi na wysoko położonych i trudno dostępnych halach. Budowano je wielkim wysiłkiem z elementów drewnianych (drabiny), lin i schodów. Część szlaków powstała w okresie I wojny światowej jako drogi dostępu dla patroli i dla dostaw na front i jeszcze dzisiaj przypominają o tamtych czasach.

Trzeba jednak pamiętać, że wspinaczka po „via ferrata” to raczej sport dla nieco bardziej zaawansowanych, bo... nie ze wszystkich szlaków można zawrócić. Interaktywną mapę tras znaleźć można na stronie sentres.com. W ich pobliżu znajdują się farmy, które oferują miejsca noclegowe, wspaniałą kuchnię, dodatkowe atrakcje i przede wszystkim niezapomniane widoki. A wśród atrakcji turystycznych są zamki Thurn i Prösels, liczne muzea, sferyczny zegar słoneczny, budynki sakralne, piramidy z ziemi (Steinegg), tunele górnicze i klimatyzacyjne (Prettau), parki przyrodnicze oraz starówka w Bruneck i jezioro Antholzer.

ei24

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.