Krzysztof Zając

Pomoc dla mikrofirm ZUS już od 32 zł...

Pomoc dla mikrofirm   ZUS już od 32 zł...
Krzysztof Zając

Projekt Ministerstwa Rozwoju obniżający składki ZUS dla małych firm Ulgi przy przychodach do 60 tys. złotych rocznie Ile zapłaci właściciel małej firmy. Składki na ubezpieczenie zdrowotne bez zmian Ile zarabiają małe, jednoosobowe przedsiębiorstwa.

Przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju ustawa o małej działalności gospodarczej zakłada wprowadzenie niższych składek na ubezpieczenie społeczne dla mikroprzedsiębiorców, czyli takich, którzy nikogo nie zatrudniają lub mają do 9 pracowników. Ustawa, według planów ministerstwa, ma wejść w życie od stycznia przyszłego roku. Autorzy szacują, że skorzysta z niej co najmniej 200 tysięcy właścicieli firm.

Dla kogo

Projekt ustawy zakłada nową, niższą wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód w wysokości niższej niż 2,5 - krotność minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to kwota 5 tysięcy złotych. Nowe przepisy dotyczyłyby zatem firm o rocznym przychodzie do 60 tys. zł. Jeżeli w przyszłym roku i kolejnych latach, rosłaby minimalna płaca, wzrósłby także próg kwoty pozwalającej na skorzystanie z tych nowych przywilejów. Według obliczeń ministerstwa, prawo do skorzystania z ulgowego ZUS będzie miało około 325 tysięcy firm. Jednak z tego grona część obecnie nie spełnia warunków, bo ma za wysokie przychody. Jednocześnie niższy ZUS ma zachęcić osoby, które prowadzą firmy nielegalnie, właśnie z powodu zbyt wysokich obciążeń składkami ZUS, do zarejestrowania swojej działalności.

Na jakich zasadach

Ministerstwo chce, by stawka na ubezpieczenie społeczne rosła skokowo, co 200 zł. Przy miesięcznym przychodzie wynoszącym do 200 złotych, wyniosłaby około 32 zł, a przy przychodzie sięgającym 800 - 1000 zł, ZUS wynosiłby 160 zł.

Ustalenie przychodu, a nie dochodu, jako podstawy obliczania wysokości ZUS na nowych zasadach wynika z tego, że ministerstwo chce objąć nim także tych przedsiębiorców, którzy nie obliczają dochodu i rozliczają się w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Poza tym ministerstwo chce znacznie uprościć system rozliczania, zwolnić firmy z konieczności obliczania dochodów i uniknąć dodatkowych kosztów związanych z kontrolami tych wyliczeń.

Bez likwidacji dotychczasowych ulg

Projekt zakłada, że tak jak do tej pory, każdy przedsiębiorca mógłby sam zdecydować, czy chce skorzystać z proponowanego rozwiązania.

Będzie mógł płacić ZUS na dotychczasowych zasadach, lub skorzystać, przez dwa lata od założenia działalności, z obniżonego ZUS dla początkujących biznesmenów.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Wprowadzenie nowych przepisów ma jedną, bardzo istotną wadę, z punktu widzenia prowadzących firmy i osiągających niewielkie dochody.

Nie zmniejsza bowiem obciążeń związanych z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzanych do Narodowego Funduszu Zdrowia.

To kwota wynosząca dziś 297,28 złotych.

Krzysztof Zając

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.