PIT-y nawet nie w połowie - a czasu coraz mniej

Czytaj dalej
Iwona Jędrzejczyk

PIT-y nawet nie w połowie - a czasu coraz mniej

Iwona Jędrzejczyk

Na złożenie tegorocznego zeznania podatkowego zostało już tylko nieco ponad dwa tygodnie. Tymczasem większość łodzian nadal tego nie zrobiła. Czas jest do 2 maja.

Niecałe 170 tys. łodzian (dokładnie 169 tys. 519) rozliczyło się do tej pory z fiskusem. To tylko nieco ponad 48 procent z około 350 tys. osób, które powinny taki obowiązek dopełnić. Tymczasem na złożenie tegorocznego zeznania podatkowego zostało już tylko 19 dni. Ponieważ w tym roku 30 kwietnia wypada w niedzielę, a poniedziałek 1 maja jest dniem świątecznym, ostateczny termin upływa o północy we wtorek 2 maja. Ci, którzy, którzy nie rozliczą się z urzędem skarbowym w terminie, grozi kara w wysokości od 200 zł do 4 tys. zł. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Pod uwagę brana jest długość spóźnienia, jego przyczyna oraz to, czy zdarza się ono po raz pierwszy czy też notorycznie.

- Oblężenia urzędów póki co nie ma - mówi Agnieszka Pawlak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Łodzi. - Z roku na rok przybywa bowiem osób, które składają zeznania przez internet.

72,4 procent łodzian, którzy rozliczyli się już w tym roku z fiskusem, domagają się w sumie zwrotu nieco ponad 122,5 mln zł podatku, z czego najwięcej (ponad 38,6 mln zł) oczekują mieszkańcy Widzewa. Rekordzistą w całym mieście jest pod tym względem łodzianin podlegający pod tę właśnie placówkę. Oczekuje na zwrot 320 tys. 184 zł. Na oddanie nadpłaconego podatku urząd ma trzy miesiące od momentu złożenia PIT-u.

Z kolei 65,8 procent rozliczonych już podatników z Łodzi przekazało do tej pory w sumie prawie 5,8 mln zł w ramach 1 procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego. Największa część tej kwoty (nieco ponad 1,7 mln zł) pochodzi od mieszkańców Widzewa.

Zarówno dzisiaj, jak i po świętach wszystkie siedem łódzkich urzędów skarbowych będzie pracowało w standardowych godzinach, tzn. we wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 7.30 - 15.30, a w poniedziałki w godz. 7.30 - 18. W wydłużonych godzinach (7.30 - 18) placówki będą pracowały w czwartek i piątek (27 i 28 kwietnia). Ostatniego, dozwolonego przepisami dnia (2 maja) urzędy skarbowe będzie można odwiedzić od godz.7.30 do godz. 15.30.

Iwona Jędrzejczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.