Pieniądze dla młodych z regionu

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

Pieniądze dla młodych z regionu

Marek Białowąs

O tym, jak młodzi mogą zdobyć dotację do 5 tys. zł rozmawiamy z Romualdem Malino-wskim, ze Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych

Zarząd woj. lubuskiego przyznał 1 mln zł na finansowanie inicjatyw młodych ludzi w naszym regionie. Kto będzie gospodarował tymi pieniędzmi?

Operatorem tego projektu będzie organizacja, którą reprezentuję - Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych. Właśnie z marszałek Elżbieta Anną Polak podpisałem umowę w tej sprawie. Zrzeszamy 273 fundacje i stowarzyszenia działające w woj. lubuskim. Jesteśmy największą tego typu organizacją w kraju. Naszym zadaniem jest obsługa i promocja projektu, opracowanie dokumentacji konkursowej, przeprowadzenie konkursu i dokonanie wyboru ofert w ramach mikrodotacji.

Kto może się starać o pieniądze w ramach programu Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe?
Zachęcam młodych w wieku do 29 lat do działania na rzecz własnych, lokalnych środowisk. Zapraszam też starszych do działania na rzecz młodzieży. Bo działanie te mogą być przez nas sfinansowane. O dofinansowanie pomysłów mogą starać się organizacje pozarządowe lub grupy nieformalne, które muszą liczyć nie mniej niż trzy osoby. Wśród nich musi być pełnoletni lider. Muszą oni mieć też opiekuna czyli jakąś organizację pozarządową. Nie możemy bowiem przekazać pieniędzy osobie fizycznej, a tylko organizacji. Np. jakieś Koło Gospodyń Wiejskich będzie wypłacać pieniądze i później rozliczać się z nami. Musi być to podmiot zarejestrowany.

A jeśli nastolatek ma fajny pomysł, ale nie zna żadnej organizacji, która może być opiekunem wymyślonego projektu?
Można zgłosić się do nas. My wskażemy odpowiednią fundację czy stowarzyszenie. Sprawa nie jest tak skomplikowana. Opracujemy wzór prostego protokołu, gdzie trzeba będzie napisać podstawowe informacje - o tym, że tworzy się grupę nieformalną, że wybierają lidera, który będzie reprezentował grupę. Będziemy mieli punkty informacyjne w Zielonej Górze i Gorzowie, gdzie poinformujemy o wszystkim. Informacje na ten temat trzeba też szukać na naszej stronie w internecie: zlop.org.pl.

Do kiedy można zgłaszać swoje pomysły?
Wnioski chcemy zebrać do końca czerwca br. A pieniądze uruchomimy już w lipcu. Można się starać o dotacje w wysokości do 5 tys. zł. Z tego 3,5 tys. zł może zostać przeznaczone na kupno środków trwałych, jak farby, aparat fotograficzny czy stół do gry w tenisa stołowego. Pomysłów na wykorzystanie tych pieniędzy może być mnóstwo.
Ogólnie celem projektu jest budowanie tożsamości i spójności regionu poprzez wspieranie i promowanie inicjatyw młodych z terenu całego woj. lubuskiego.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.