Krzysztof Zając

Pięć minut, 7 sekund Tyle trwa oddanie wniosku o emeryturę

Pięć minut, 7 sekund  Tyle trwa oddanie  wniosku o emeryturę
Krzysztof Zając

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co do sekundy mierzy ile czasu potrzeba od chwili wejścia do urzędu do złożenia wniosku o emeryturę.

Wniosek złożony. Na pierwszą emeryturę trzeba poczekać do października.

- W środę średni czas oczekiwania na obsługę w I Oddziale (przy ul. Zamenhofa i ul. Lipiec Reymontowskich) wynosił o godzinie 10 rano dokładnie 5 minut i siedem sekund, a dzień wcześniej 5 minut i 45 sekund - opowiada z dumą Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa łódzkiego.

Zaskakującą szybkość obsługi potwierdzają łodzianie. Przyszły emeryt, który przyszedł do ZUS-u z termosem, bo obawiał się wielkiej kolejki, a co trzy godziny musi się napić czegoś ciepłego, żartował, że nie zdążył wziąć w usta nawet łyka i już może wracać do domu, by tylko czekać na decyzję.

W ciągu pierwszych trzech dni w całym województwie ZUS przyjął 4806 wniosków związanych z obniżonym od 1 października wiekiem emerytalnym. Najwięcej wpłynęło w pierwszym dniu, czyli w miniony piątek, bo 1663. W poniedziałek po emerytury zgłosiło się 1273 osoby, a we wtorek 1150. W I Oddziale ZUS złożono 1607 wniosków, a w II Oddziale, obejmującym m.in. Górną i część Widzewa - 1353.

ZUS przewiduje, że do końca roku w Łódzkiem takich wniosków będzie w sumie 33 tysiące, z czego w Łodzi około 9 tysięcy. Biorąc jednak pod uwagę ile ich już teraz wpływa, wszystko wskazuje że tylko nieliczni, mogąc odejść na emeryturę w obniżonym wieku, zdecydują się na dalszą pracę.

ZUS przypomina, że decyzje wydawane będą dopiero od października, gdy ustawa wejdzie w życie. Na rozpatrzenie wniosków złożonych w tym miesiącu, urzędnicy mają czas do końca przyszłego miesiąca, bo termin 30 dni na wydanie decyzji o emeryturze, liczony jest wyjątkowo nie od dnia oddania dokumentów, lecz od 1 października.

Osoby, które złożyły wniosek, ale nie dostarczyły świadectwa pracy, otrzymają decyzję przyznającą im prawo do emerytury, ale ZUS wypłatę świadczenia zacznie dopiero od miesiąca złożenia dokumentu potwierdzającego rozwiązanie umowy o pracę. Świadectwa nie muszą dostarczać zatrudnieni na umowę zlecenie, a prowadzący działalność nie muszą likwidować firmy.

Przez wiele miesięcy rząd zachęcał do dalszej pracy mimo obniżonego wieku emerytalnego. Ekonomiści przedstawiali wyliczenia jak wzrośnie nasza emerytura, gdy zdecydujemy się dłużej pracować o rok lub więcej. Mówiono także o specjalnych, dodatkowych premiach dla rezygnujących z możliwości jakie daje nowa ustawa. Wydaje się, że te namowy na niewiele się zdały. Wygrała chęć odpoczynku od przymusu codziennego chodzenia do pracy.

Krzysztof Zając

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.