Od ponad dekady trwa susza, w tym roku nie będzie lepiej. Co na to rolnicy? Ceny żywności pójdą w górę?

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Alicja Durka

Od ponad dekady trwa susza, w tym roku nie będzie lepiej. Co na to rolnicy? Ceny żywności pójdą w górę?

Alicja Durka

W tym roku wiosna jest bardzo sucha. Podobnie dzieje się od ponad dekady i nie zapowiada się, żeby sytuacja miała się poprawić. Sytuacja jest poważna, jak wskazują specjaliści z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, po roślinach już widać, że plony w tym roku mogą być znacznie mniejsze i gorszej jakości.

Co prawda, jeszcze za wcześnie, by prognozować najgorsze scenariusze, bo jeśli spadnie odpowiednia ilość deszczu, rośliny będą miały szansę, żeby nadrobić straty. Na to się jednak nie zapowiada.

Dane IMGW jasno wskazują, że odpowiedni dla roślin poziom wody w glebie jest aż metr pod powierzchnią. Deszcz jest więc obecnie najbardziej pożądaną kwestią, zwłaszcza wśród rolników. Jeśli jednak susza będzie trwać dalej, możemy już przygotowywać się na wysokie ceny żywności i gorszą jakość warzyw i owoców, a w ostateczności nawet problemy z płynnością dostaw.

Brakuje deszczu. Co na to rolnictwo?

Brak deszczu ma bezpośredni wpływ na plony rolnicze. Jak wskazuje Marta Ceglarek, specjalistka z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, tegoroczna susza trwa praktycznie od marca. Opady pojawiły się co prawda na przełomie marca i kwietnia, ale nie była to wystarczająca ilość.

– Rośliny mają teraz trudną sytuację, bo wilgotność gleby w jej wierzchniej warstwie wynosi ok. 10-15 proc.

– mówi Marta Ceglarek.

Optymalny poziom wilgotności powinien wynosić ok 45-55 proc. Problemem nie jest tylko brak deszczu w ostatnich tygodniach, ale również zimą opady były niewystarczające. To wszystko już widać. Rośliny są mniejsze, zwijają im się liście. Według danych IMGW, obecnie, poziom wody dla roślin jest optymalny dopiero na poziomie metra pod powierzchnią.
Jak to wpłynie na tegoroczne plony? Marta Ceglarek zaznacza, że jeszcze jest za wcześnie, żeby prognozować, ale już widać, że problem może być spory.

– Obecnie widać to choćby na rzepakach. Wegetacja ruszyła dosyć wcześnie. Nie można było wysiać nawozów, bo obowiązują tu sztywne terminy, a jeszcze na przełomie lutego i marca, tej wilgoci wtedy było, więc gdyby wtedy je wysiano, to one by się rozpuściły, a kiedy można już było wjechać na pole, tej wilgoci już nie było, nawozy się nie rozpuściły, a rośliny ich nie pobrały

– dodaje Ceglarek.

Rzepaki w tym roku wcześniej zakończyły kwitnienie. To zwiastuje obniżenie ilości i jakości plonów. Rolnicy obawiają się, że plonów będzie w tym roku znacząco mniej właśnie ze względu na brak deszczu. Dodatkowe nawadnianie jest praktycznie niemożliwe w przypadku dużych połaci. Uzupełnienie wody jest stosowane, ale bardzo trudne i przede wszystkim kosztowne, a to może przełożyć się później na ceny żywności dla konsumentów.

– Wiem na pewno, że jest to stosowane w przypadku ziemniaków na chipsy, gdzie wymiar bulw musi być odpowiedni

– tłumaczy Ceglarek.

Jeśli teraz spadłaby odpowiednia ilość deszczu, rośliny wróciłyby do odpowiedniego rozwoju. Na to się jednak nie zanosi. Wielkopolska Izba Rolnicza wstrzymuje się jednak jeszcze od prognoz na ten rok.

Rozwiązaniem tego problemu jest na ten moment przeorganizowanie rolnictwa. WIR wskazuje, że są trzy podstawowe metody. Przede wszystkim, należy odchodzić od metod konwencjonalnych i odchodzić od gruntownego orania pól. To bowiem pomoże zatrzymać wodę w glebie. Poza tym, gleba powinna możliwie najdłużej być pod pokrywą roślinną.

– Wszelkie zadrzewienia, oczka wodne, zakrzaczenia. To wszystko w krajobrazie rolniczym powinno zostać i być dodatkowo rozwijane. To bardzo skutecznie zatrzymuje wodę w środowisku

– dodaje Marta Ceglarek z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

To, co już się dzieje, choć w ograniczonym zakresie, to rolnicy szukają odmian roślin, które są bardziej odporne na trudne warunki, w tym niedobory w wodzie. Żeby jednak sprostać problemom związanym z suszą, konieczne jest jeszcze dużo pracy i czasu.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Durka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.