Od 11 czerwca Ukraińcy omijają nasze miasto?

Czytaj dalej
Krzysztof Zając

Od 11 czerwca Ukraińcy omijają nasze miasto?

Krzysztof Zając

Wszystko wskazuje na to, że od 11 czerwca obywatele Ukrainy zaczęli omijać Łódź i nie szukają tu już pracy.

- Ukraińcy stanowią 99 procent wszystkich obcokrajowców, którym nadajemy NIP. W czerwcu otrzymały go 274 osoby, dwa razy mniej niż rok temu - podaje Agnieszka Pawlak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej, nadawany jest każdemu, kto chce pracować lub prowadzić działalność gospodarczą. Obcokrajowcom przebywającym w Łodzi nadaje go tylko śródmiejski urząd skarbowy.

- W pierwszym półroczu tego roku nadano go 3650 obcokrajowcom. Rok temu, w analogicznym okresie, 2412 osobom. W każdym miesiącu prawo do pracy lub działalności gospodarczej uzyskiwało 500 - 800 osób wylicza Agnieszka Pawlak.

Honorowy Konsulat Ukrainy ocenia, że w całym regionie legalnie pracuje lub uczy się około kilkunastu tysięcy obywateli Ukrainy. Są to osoby zatrudnione nie tylko w rolnictwie i budownictwie, ale coraz częściej także w handlu, przedsiębiorstwach przetwórczych i produkcyjnych. Są to przede wszystkim robotnicy wykwalifikowani. Pracują też jako kierowcy, kucharze, magazynierzy czy szwaczki. Do tej pory z roku na rok przyjeżdżało ich coraz więcej. Dopiero w tym miesiącu nastąpił gwałtowny spadek. Być może wynika on z tego, że od 11 czerwca zniesiony został obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej. Wprawdzie dotyczy on tylko wjazdów w celach turystycznych, rodzinnych i biznesowych i to na okres do 90 dni, ale jest to ułatwienie w przemieszczaniu się po całej Europie i poszukiwaniu tam bardziej atrakcyjnej finansowo pracy.

Właściciel prywatnej firmy, który sprowadzał Ukrainki do Polski jako opiekunki domowe, twierdzi, że zaczyna mieć kłopoty ze znalezieniem pracownic.

- Twierdzą, że teraz lepiej opłaca im się pojechać do Niemiec, bo tam zarobią tyle samo co w Polsce, ale w euro - opowiada.

Krzysztof Zając

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.