O pomysłach na wsparcie niepełnosprawnych - tylko we własnym gronie

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna

O pomysłach na wsparcie niepełnosprawnych - tylko we własnym gronie

Jolanta Zielazna

O pakiecie społecznej odpowiedzialności - między innymi - mówiono podczas konsultacji z przedstawicielami stowarzyszeń osób niepełnosprawnych. Konsultacje organizowane są we wszystkich województwach.

Konsultacje społeczne w sprawie tworzonego przez resort pracy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin zaczęły się w ubiegły poniedziałek, odbywają w kolejnych województwach. W piątek spotkanie z udziałem m.in. wiceministra pracy Marcina Zielenieckiego odbyło się w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Radziejowie.

Informacje o działaniach rządu dla niepełnosprawnych ...

Jak powiedział minister podczas briefingu, pierwsze efekty prac to ustawa wprowadzająca program "Za życiem". Kolejnym jest podniesienie od 1 czerwca (wypłata od 1 września) renty socjalnej do wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli do 1028,90 zł brutto. Natomiast od 1 lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mają ułatwiony dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej.

Dwoma ostatnimi rozwiązaniami ministerstwo pracy (a także rząd) bardzo się chwali. Nie wspomina jednak, że jest to rezultat protestu rodziców i osób niepełnosprawnych w sejmie. Podwyżka renty socjalnej była jednym z ich postulatów. A ułatwienie dostępu do świadczeń medycznych pospiesznie uchwalono zamiast postulowanego przez protestujących 500-złotowego dodatku rehabilitacyjnego.

Konsultacje zaś dotyczą nowych rozwiązań, nad którymi ministerstwo intensywnie pracuje. Niestety, konsultacje były zamknięte dla mediów, dziennikarze zostali wyproszeni.  Więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.