Nowy banknot nie tylko w łódzkich portfelach

Czytaj dalej
Iwona Jędrzejczyk - Kaźmierczak

Nowy banknot nie tylko w łódzkich portfelach

Iwona Jędrzejczyk - Kaźmierczak

Nowy banknot o nominale 500 zł ma zabezpieczenia podobne do tych, które są na banknocie o nominale 200 zł, poprawionym w lutym ubiegłego roku.

Wizerunek króla Jana III Sobieskiego widnieje na awersie nowego banknotu o nominale 500 zł, który Narodowy Bank Polski wprowadza od dzisiaj do obiegu.

Każdy będzie mógł natrafić na niego, wypłacając większą sumę pieniędzy w kasie banku lub bankomacie albo odbierając wypłatę. Początkowo nie będziemy się jednak stykać z nowym banknotem zbyt często.

Jeśli ktoś chciałby już teraz zobaczyć na żywo nowy banknot, może odwiedzić placówkę łódzkiego NBP przy al. Kościuszki 14 i w jej kasie wymienić kilka banknotów o mniejszych nominałach na 500-złotowy.

Duże nominały mają wzięcie

Pomysł wprowadzenia nowego banknotu pojawił się po raz pierwszy w czerwcu 2015 r., a więc jeszcze przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, kiedy funkcję prezesa NBP piastował prof. Marek Belka. Choć mniej więcej w tym samym czasie Prawo i Sprawiedliwość zaczęło mówić o programie wypłaty 500 zł na każde dziecko, przedstawiciele NBP twierdzili wówczas, że to wyłącznie przypadek.

Wizerunek 500-złotowego banknotu zaprezentowano po raz pierwszy na początku czerwca ubiegłego. Prof. Marek Belka twierdził wtedy, że nowy nominał pozwoli obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą oszczędności w funkcjonowaniu NBP. W skarbcach NBP musi być zawsze odłożona pewna ilość pieniądza w gotówce. Do tej pory była ona odkładana głównie w banknotach o nominale 200 zł. Teraz tę rolę mają przejąć banknoty 500-złotowe.

W ostatnich latach NBP odnotowuje poza tym wzrost obrotu gotówkowego i wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach, w szczególności na 200 zł (np. popyt na ten nominał od maja 2015 r. do maja 2016 r. wzrósł o 28 procent). Emisja banknotu 500 zł jest też odpowiedzią na to zjawisko.

W powszechnym obiegu w Polsce znajduje się obecnie ponad 1 mld 906 mln sztuk banknotów o łącznej wartości 183 mld mld zł, czyli o 12 proc. więcej niż rok temu. Najwięcej jest tych o nominale 100 zł (62,6 proc.) i 200 zł (13,2 proc.).

Nowe i dobrze zabezpieczone

Nowy banknot o nominale 500 zł jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej. Na awersie banknotu Jan II Sobieski jest zwrócony w stronę wizerunku herbu rodu Sobieskich, noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widnieje szyszak husarski. Na rewersie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie.

Nowe 500 zł, podobnie jak 200 zł, zmienione w lutym 2016 r., oraz banknoty o niższych nominałach (10, 20, 50 i 100 zł), odnowione w kwietniu 2014 r., mają najnowocześniejsze zabezpieczenia na świecie.

W efekcie liczba fałszywych banknotów w Polsce spada. Obecnie NBP odnotowuje mniej niż 5 sztuk fałszywek na milion banknotów w obiegu. Tymczasem w poprzednich latach liczba ta sięgała 7-10 sztuk na milion banknotów.

Zabezpieczenia zastosowane na banknocie 500 zł są podobne do zabezpieczeń znajdujących się na 200-złotowym. Umieszczono na nim m.in. nitkę zabezpieczającą. Fragmenty nitki płynnie zmieniają kolor z zielonego na niebieski, a znajdujący się na niej wzór dwóch przeplatających się wstęg sprawia wrażenie ruchomego.

Na awersie banknotu jest też szyszak husarski, płynnie zmieniający barwę z zielonej na niebieską. Nowy banknot ma także, widoczny pod światło, znak wodny przedstawiający wizerunek Jana III Sobieskiego oraz cyfrowe oznaczenie jego nominału.

Iwona Jędrzejczyk - Kaźmierczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.