Nowocześniej za kratkami. Trwa modernizacja

Czytaj dalej
Agnieszka Jedlińska

Nowocześniej za kratkami. Trwa modernizacja

Agnieszka Jedlińska

W Zakładzie Karnym przy ul. Kraszewskiego trwa modernizacja i przebudowa szpitala oraz ambulatorium.

Trwa modernizacja szpitala w Zakładzie Karnym przy ul. Kraszewskiego Trzech osadzonych dostało pracę w firmie, która remontuje placówkę penitencjarną.

Więzienny szpital i ambulatorium w Zakładzie Karnym nr 2 przy ul. Kraszewskiego jako ostatnie obiekty medyczne na terenie łódzkiego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej zostały poddane przebudowie i modernizacji.

- To ogromne przedsięwzięcie, bo jednostka jest szczególna - mówi kpt. Jakub Białkowski, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Łodzi. - Prace muszą się zakończyć do 2018 roku.

Prace modernizacyjno-remontowe wynikają z konieczności dostosowania budynku szpitala więziennego do warunków określonych w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 5 lipca 2012 roku w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia tzw. podmiotu leczniczego dla osób pozbawionych wolności. W związku z nimi zlikwidowano więzienny oddział gruźliczy. Więźniów, którzy byli na nim leczeni, przeniesiono do ZK w Potulicach.

Ogromna inwestycja wymusiła zatrudnienie specjalistycznej firmy budowlanej z zewnątrz, ale zatrudniono w niej trzech osadzonych w ZK 2, którzy po więziennych kursach zawodowych mają uprawnienia do wykonywania prac remontowo-budowlanych. Takie rozwiązanie wpisuje się w założenia programu rządowego „Praca dla więźniów”. Pracodawca, który zatrudnia więźnia, jest zwolniony z obowiązku odprowadzania za niego składki zdrowotnej i ubezpieczenia chorobowego.

Całkowity koszt modernizacji kompleksu medycznego w więzieniu przy ul. Kraszewskiego to 9 milionów złotych. W tym roku jednostka ma 3 miliony na realizację projektu.

Łódzki więzienny szpital jest jednym z niewielu w całej Polsce. Jest przewidziany dla 229 osadzonych, rzecz jasna nie tylko z Łodzi, również odbywających karę w innych rejonach kraju. W ostatnich latach przyjęcia i zwolnienia obejmują łącznie w skali roku ponad 2000 osadzonych.

Na terenie jednostki działa oddział chorób wewnętrznych, detoksykacji, chirurgii i psychiatrii.

Agnieszka Jedlińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.