Nie będzie woj. częstochowskiego? [TAK MOGŁOBY WYGLĄDAĆ - ZOBACZ MAPY]

Czytaj dalej
Fot. ARC. Marta Salwierak
BR

Nie będzie woj. częstochowskiego? [TAK MOGŁOBY WYGLĄDAĆ - ZOBACZ MAPY]

BR

Wczoraj radni Sejmiku Śląskiego uchwalili specjalne oświadczenie w sprawie integralności województwa śląskiego. Za głosowało 23 radnych, dwóch się wstrzymało. Radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu. - Częstochowa z silnym Śląskiem może więcej zyskać - przekonywał marszałek Wojciech Saługa. JAK MOGŁOBY WYGLĄDAĆ WOJ. CZĘSTOCHOWSKIE? ZOBACZ MAPY 5 WARIANTÓW

„Sejmik Województwa Śląskiego wyraża dezaprobatę dla koncepcji reformy administracyjnej państwa, której celem nie jest polepszenie funkcjonowania samorządu, lecz warunkowana polityczną koniunkturą destabilizacja władzy samorządowej”, czytamy w oświadczeniu dotyczącym propozycji reformy administracyjnej państwa.

Stanowisko jest efektem toczącej się politycznej dyskusji wokół utworzenia województw bielskiego i częstochowskiego. Zdaniem radnych jego ponowny podział może przynieść więcej zagrożeń niż korzyści dla mieszkańców.

„W szczególności niepokoi niebezpieczeństwo utraty funduszy unijnych na rozwój regionalny w perspektywie 2014-2020”, argumentuje Sejmik.

„Dyskusja o podziale terytorialnym to bardzo poważna dyskusja, niosąca za sobą konsekwencje nie tylko administracyjne, ale przede wszystkim finansowe. Jesteśmy w trakcie nowej perspektywy unijnej, podpisane są już umowy, wiele dotyczy inwestycji wieloletnich. Mówienie o tym, że możemy to przerwać i zacząć układać wszystko od nowa jest ryzykowne” – przekonywał marszałek Wojciech Saługa.

„Każda ewentualna zmiana powinna zostać poprzedzona konsultacjami społecznymi i nie może uderzać w potencjał finansowy i gospodarczy regionu. Mamy wrażenie, że to decyzja polityczna, nie wynikająca z merytorycznych przesłanek, która może przynieść więcej zagrożeń niż korzyści. Dyskusja w tej sprawie powinna toczyć się przy podniesionej kurtynie” – uzasadniał radny Jarosław Makowski.

W obronie województwa częstochowskiego wystąpiła radna z Częstochowy, Marta Salwierak, która podczas przyjmowania stanowiska wstrzymała się od głosu.

"Jako Częstochowianka i radna wybrana z ziemi częstochowskiej, w poczuciu solidarności z mieszkańcami Częstochowy zadeklarowałam poparcie dla wszelkich działań mających na celu rozwój Częstochowy oraz regionu w tym reaktywację województwa częstochowskiego, jeżeli w nowej strukturze administracyjnej sytuacja mieszkańców byłaby zdecydowanie korzystniejsza niż obecnie i niosła za sobą faktyczne możliwości rozwoju regionu.

Jednocześnie zaapelowałam do parlamentarzystów PIS, którzy w kampanii wyborczej zapewniali, że przywrócą województwo częstochowskie, aby zaprzestali plotek i przedstawili mieszkańcom Częstochowy i regionu KONKRETNY projekt granic administracyjnych oraz prognozowany budżet nowego województwa, ponieważ tylko na podstawie konkretnych danych i wyliczeń mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w konsultacjach lub referendum czy proponowane województwo częstochowskie spełni ich oczekiwania oraz zapewni lepszy rozwój miasta niż w obecnym województwie śląskim.

Niestety, w odniesieniu do mojego wystąpienia, wszelkie nadzieje na reaktywację województwa zostały wczoraj przez radnych PIS ostatecznie rozwiane... PIS potwierdził słowa Pani Premier, iż Rząd nie pracuje nad koncepcją województwa częstochowskiego, nie ma takich planów na przyszłość i nie należy się sugerować pojedynczymi deklaracjami posłów PIS w tej sprawie." - informuje w oświadczeniu wysłanym do naszej redakcji, Marta Salwierak.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

BR

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.