Nawet najlepsi kiedyś muszą mieć następców

Czytaj dalej
Fot. Volvo
Ryszard M. Perczak

Nawet najlepsi kiedyś muszą mieć następców

Ryszard M. Perczak

Podczas odbywającego się w Genewie 87. Międzynarodowego Salonu Samochodowego marka Volvo prezentuje gotową do seryjnej produkcji wersję długo oczekiwanego następcy modelu XC60. Poprzednik debiutował ponad 9 lat temu. Ten samochód to najchętniej kupowane volvo w Polsce.

Zaczęli od zera

Producent zapewnia, że nie jest to modernizacja czy ewolucja. Volvo zbudowało ten samochód całkowicie od podstaw.

Nowe volvo XC60 w chwili debiutu na rynku będzie dostępne z silnikami Diesla D4 o mocy 190 KM i D5 z technologią PowerPulse o mocy 235 KM. Dostępne będą również wersje benzynowe T5 o mocy 254 KM oraz T6 o mocy 320 KM. Oba te silniki wyposażone są w turbosprężarkę, a jednostka T6 dodatkowo w kompresor mechaniczny. Najnowsze XC60 będzie dostępne również z silnikiem T8 Twin Engine w zestawieniu z silnikiem elektrycznym. Jest to napęd hybrydowy typu plug-in o łącznej mocy 407 KM. Czas przyspieszenia tego samochodu do 100 km/h to zaledwie 5,3 sekundy

Nie tylko „pomyśli” za kierowcę

XC60 drugiej generacji ma być jednym z najbezpieczniejszych samochodów, jakie kiedykolwiek zbudowano. Jest bowiem wręcz naszpikowane najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Wystarczy wspomnieć o przełomowych systemach, jak układ przejęcia kontroli nad torem jazdy (Steer Assist), który został dodany do systemu City Safety. Dodatkowo, jeśli system oceni, że samo hamowanie nie wystarczy do tego aby uniknąć zderzenia, wtedy samochód przejmie kontrolę nad kierownicą.

W tym samochodzie inny system (BLIS) będzie nie tylko ostrzegał przed pojazdem znajdującym się w tzw. martwym polu, ale także zmieni tor jazdy i być może w ten sposób uchroni go przed kolizją.

W nowym volvo XC60 będzie także dostępny system Pilot Assist, który jest wstępem do jazdy w pełni autonomicznej. System ten utrzymuje samochód na właściwym pasie ruchu np. na drogach ekspresowych i autostradach. Działa do prędkości 130 km/h.

Początkowo tylko najdroższe

Technika i nowoczesność niestety kosztują. Volvo XC60 Anno Domini 2017 będzie droższe od poprzedniego modelu. Różnica ta będzie inna w przypadku różnych wersji silnikowych i ze zróżnicowanym wyposażeniem.

Początkowo będzie dostępny wyłącznie z mocniejszymi jednostkami napędowymi, bogatymi pakietami wyposażenia, napędem na cztery koła i z automatycznymi skrzyniami biegów.

Podstawowe (tańsze) wersje silnikowe i wyposażenia, a także odmiany przednionapędowe dołączone zostaną przez producenta do oferty dopiero w przyszłym roku.

Dlatego aktualnie cennik otwiera wersja XC60 D4 190KM AWD Momentum za 184.500 złotych.

Ryszard M. Perczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.