Nauczyciele pełni obaw o strukturę systemu edukacji

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Aleksandra Pasis

Nauczyciele pełni obaw o strukturę systemu edukacji

Aleksandra Pasis

Pedagodzy apelują: - Ulepszajmy to, co jest. Nie wywracajmy do góry nogami całego systemu! Choć nie są jeszcze znane szczegóły reformy oświaty, pedagodzy z regionu gorąco debatują.

- Z proponowanych przez PiS zmian, nic dobrego nie wynika! - twierdzą pracownicy szkół i związkowcy. I argumentują: - Mnóstwo nauczycieli straci pracę. Reforma pochłonie olbrzymie pieniądze, ponieważ trzeba będzie pisać nowe podstawy programowe i podręczniki! Zarówno my, uczniowie, jak i ich odzice odnaleźliśmy się w obecnym systemie. Nie rozwalajmy go. Ulepszajmy! Poprawiajmy, ale nie likwidujmy.

Poseł PO z Grudziądza: - Musimy być w gotowości

Kilkudziesięciu przedstawicieli oświaty z województwa wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących zmian w edukacji jakie zapowiada Prawo i Sprawiedliwość. Inicjatorem spotkania był Tomasz Szymański, poseł Platformy Obywatelskiej z Grudziądza.

- Biorąc pod uwagę dynamikę wydarzeń, nie mamy chwili do stracenia. Chcę poznać głos fachowców, zanim zobaczymy projekt ustawy - mówi poseł Szymański. - Musimy już działać, żebyśmy nie obudzili się za późno.

Tematy jakie poruszono w sali konferencyjnej grudziądzkiej Mariny dotyczyły m.in. likwidacji gimnazjów, powrotu do ośmioklasowej podstawówki i pozostawienia sześciolatków w przedszkolach.

- Nikt z nas tak naprawdę nie wie jak ma to wszystko wyglądać w rzeczywistości - podnoszą nauczyciele.

Mirosława Kaczyńska z oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bydgoszczy: - To, że gimnazja są złe, to tylko teza opinii publicznej, która nie pokrywa się z badaniami wśród młodzieży tych szkół i ich rodziców. Pytajmy ich o zdanie. Z nimi rozmawiajmy. Przez szesnaście lat funkcjonowania gimnazjów nauczyliśmy się pracy w nich i wykonujemy ją dobrze. Jesteśmy świetnymi specjalistami. Nie dajmy sobie wmówić, że jest inaczej.

Prezes okręgu województwa kujawsko-pomorskiego ZNP, Ryszard Kowalik: - Szalenie ważny jest również aspekt utraty pracy. Mając 7,5 tysiąca gimnazjów w Polsce, dokładnie tyle samo - choćby tylko - dyrektorów odejdzie ze stanowisk.

Z wyliczeń posła Tomasza Szymańskiego wynika, że z etatami może pożegnać się nawet kilkadziesiąt tysięcy osób w skali kraju: - Gimnazja to także sekretariaty, pedagodzy czy personel sprzątający.

Adam Szewczuk, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu zauważa: - Spadnie jakość naszej pracy. Wprowadzając coś nowego też my - nauczyciele - będziemy musieli się uczyć od nowa.

Nauczyciele: - Strata czasu i pieniędzy

Zebrani w grudziądzkiej Marinie nie godzili się też na powrót do ośmioklasowej podstawówki. - Teraz mamy zupełnie inną rzeczywistość. Inne są dzieci i młodzież. Nie można się cofać.

Prezes Kowalik apeluje: - Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Nie ma systemu, którego nie można poprawić, ale nie można wywracać go do góry nogami. To strata czasu i pieniędzy.

Pedagodzy dyskutowali także o „cofnięciu” sześciolatków do przedszkoli. I tutaj ponownie podnosili argument m.in. utraty pracy przez ich kolegów po fachu. Ponadto zauważano, że jeśli propozycje PiS-u zostaną wdrożone w życie pojawi się „luka” jednego rocznika.

Wnioski z konsultacji - zapewnia poseł Szymański - trafią do zespołu PO powołanego aby wypracować stanowisko tej partii w sprawie zmian zaproponowanych przez PiS.

Za wynajem sali na spotkanie Tomasz Szymański zapłacił z pieniędzy na działalność biura poselskiego.


Propozycje PiS
Create your own infographics

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.