Nauczyciele na zwolnieniach albo na kwarantannie. W szkołach i przedszkolach w Poznaniu pojawiają się coraz większe braki kadrowe

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Justyna Dopierała

Nauczyciele na zwolnieniach albo na kwarantannie. W szkołach i przedszkolach w Poznaniu pojawiają się coraz większe braki kadrowe

Justyna Dopierała

Coraz więcej zachorowań na COVID-19 pojawia się również wśród nauczycieli. Wielu z nich przebywa na zwolnieniach lekarskich albo jest objętych kwarantanną. W szkołach i przedszkolach, które nadal są otwarte, powoduje to problemy kadrowe. Dochodzi nawet do sytuacji, w których dyrektorzy nie są w stanie zapewnić opieki wszystkim dzieciom.

Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych nadal pracują stacjonarnie. W kraju każdego dnia przybywają tysiące nowych zakażeń koronawirusem. Nauczyciele podstawówek i przedszkoli przechodzą na zwolnienia lekarskie albo są obejmowani kwarantanną. Dyrektorzy szkół i przedszkoli w Poznaniu przyznają, że coraz częściej pojawiają się problemy z obłożeniem planów lekcji.

Czy podstawówki powinny przejść na nauczanie zdalne? Zobacz wideo:

W jednym z przedszkoli dyrekcja prosiła rodziców, by nie wszystkie dzieci brały udział w zajęciach, ponieważ przez kilka dni brakowało nauczycieli.

- W tamtym tygodniu mieliśmy spory problem w przedszkolu. U jednej z nauczycielek potwierdzono COVID-19 i ze względu na kontakty, które miała z innymi opiekunami, grupa pracowników została skierowana na kwarantannę. Doszło do tego, że mieliśmy pięciu na dziesięciu nauczycieli w pracy i nie byliśmy w stanie zapewnić opieki wszystkim przedszkolakom. Poprosiliśmy wówczas rodziców, by w miarę możliwości nie wszyscy przysyłali dzieci do przedszkola

– mówi Beata Korbanek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Poznaniu.

- Teraz już kwarantanna się zakończyła i nie pojawiają się braki kadrowe – dodaje.

Podobnie w Szkole Podstawowej nr 51 w Poznaniu brak nauczycieli komplikuje planowanie zajęć.

- Jest to zdecydowany problem, zwłaszcza w ostatnich dniach. Planowanie zajęć jest bardzo utrudnione, bo po prostu fizycznie nie ma kto wykonywać pracy. U mniej przez ostatnie półtora tygodnia brakuje wielu nauczycieli, a zwłaszcza tych od konkretnych przedmiotów w klasach starszych. To coraz bardziej się nasila w wielu szkołach - podkreśla Kamila Pona, dyrektor szkoły.

W jednej z podstawówek w Poznaniu wprawdzie na razie braki kadrowe nie kolidują z planem lekcji, ale dyrektor martwi się, że ze względu na niewielką liczbę zatrudnionych nauczycieli, może pojawić się kłopot.

- Nie mam aż tak dużych braków kadrowych, ale obecnie pięciu nauczycieli jest na zwolnieniach. Wspierają nas nauczyciele ze świetlicy, którzy prowadzą edukację wczesnoszkolną w zastępstwie za nauczycieli, których nie ma. Na razie sobie radzimy, ale zakładam, że za kilka dni może być tak, że nie będzie miał kto uczyć. Mamy małą szkołę i kadra nie jest aż tak liczna

- przyznaje Sławomir Eliks, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 91 w Poznaniu.

Czytaj także: Próbna matura 2020. Czy próbne egzaminy się odbędą, gdy szkoły są zamknięte? Jaki będzie termin próbnych matur 2020? Sprawdź harmonogram

Dyrektor poznańskiego przedszkola podkreśla natomiast, że choć dzieci często przechodzą COVID-19 bezobjawowo, to zarażają innych, co powoduje, że opiekunowie coraz częściej obejmowani są zwolnieniami lub kwarantanną.

- Dzieci tak jak i my dorośli również „roznoszą” wirusa, dlatego też i w przedszkolu istnieje zagrożenie epidemiologiczne. Mamy coraz większe braki kadrowe (zwolnienia lekarskie, opieka nad dzieckiem, kwarantanny), pracownicy coraz bardziej obawiają się o zdrowie swoje i swoich rodzin. Być może w chwili obecnej, patrząc na codzienny wzrost liczby zakażeń, zajęcia powinny zostać zawieszone na dwa tygodnie? – zastanawia się Elżbieta Przybylak, dyrektor Przedszkola nr 77 w Poznaniu.

-------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.