Agnieszka Jedlińska

Nagroda za Księży Młyn i kolejny remont

Nagroda za Księży Młyn i kolejny remont
Agnieszka Jedlińska

Rusza kolejny etap rewitalizacji Księżego Młyna. Lokatorzy cieszą się z nowych mieszkań. Teraz jest w nich ciepła woda z miejskiej sieci i centralne ogrzewanie.

Rewitalizacja Kiężego Młyna został uznana za Dobrą Praktykę polityki miejskiej w Europie, a Łódź trafiła dzięki temu do pionierskiej grupy Dobrych Praktyk URBACT.

Pierwsza edycja konkursu Dobrych Praktyk została ogłoszona przez ekspertów z całej Europy, którzy zajmują się problematyką miast.

- Wygraliśmy, bo rewitalizacja Księżego Młyna realizuje potrzeby mieszkańców tego obszaru - mówi Aleksandra Olejnik z Biura Strategii Miasta. - My nie wysiedlamy lokatorów, żeby po remoncie wprowadzić tu nowych, z innych dzielnic. Oni wracają do swoich mieszkań albo do sąsiednich budynków.

W tym tygodniu rozpoczną się prace przy czyszczeniu elewacji budynku przy ul. Przędzalnianej 57. Lokatorzy jeszcze czekają na przeprowadzkę do budynku pod numerem 91, gdzie prace rewitalizacyjne są już skończone.

- Bardzo się cieszymy, bo mieszkania są pięknie wyremontowane, no i jest jest ciepła woda i centralne ogrzewanie - mówią Ryszard Mirski i Kazimierz Karbowańczyk, którzy wkrótce opuszczą dotychczasowe lokum.

Każdy z nich mieszkał na ok. 30 metrach kwadratowych na pierwszym piętrze. Teraz zamieszkają na parterze.

W ich starej kamienicy zostaną odkopane i wzmocnione fundamenty (także zaizolowane, żeby zabezpieczyć je przed wilgocią), wymienione będą wszystkie rury, instalacja elektryczna, założona zostanie ciepłownicza. Pomieszczenia będą przebudowane. Powstaną dwie pracownie artystyczne o powierzchni 80 i 130 metrów kw. oraz sześć mieszkań o powierzchni od 26 do 60 metrów kw. W mieszkaniach będzie położona posadzka z płytek w stylu historycznym, w kuchni i łazience także zostaną położone płytki, typu „mydełko”.

Rewitalizacja zabytkowych domów na Księżym Młynie rozpoczęła się w 2012 roku. Ma się zakończyć w 2020 roku. Do tego czasu zostanie wyremontowanych 21 budynków i urządzonych 5 hektarów terenów zielonych. Koszt całej inwestycji to 80 milionów zł.

Agnieszka Jedlińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.