Nagła zmiana w ostatniej chwili 6600 zł - Wolne od podatku

Czytaj dalej
Krzysztof Zając

Nagła zmiana w ostatniej chwili 6600 zł - Wolne od podatku

Krzysztof Zając

Błyskawicznie, bo w ciągu najbliższych trzech dni, ma być przyjęta przez parlament ustawa podwyższająca kwotę wolną od podatku. Ma obowiązywać od nowego roku.

W stosunku do obecnie obowiązującej kwoty wolnej będzie ona podwojona i jest to dobra wiadomość. A zła jest taka, że skorzystają na zmianach tylko ci, którzy mają bardzo niskie dochody.

Kwota wolna od podatku ma wynieść już od 1 stycznia przyszłego roku 6600 zł. Obecnie wynosi ona 3091 zł.

Jednak wprowadzone zmiany nie oznaczają, że wszyscy zyskają na jej podwyższeniu. Rząd bowiem zmienia zasadę jej ustalania.

Tak jest

W tej chwili kwota wolna od podatku jest jednakowa, niezależna od osiąganych zarobków. Wszyscy w rocznym rozliczeniu podatkowym odliczają tyle samo bez względu na to, ile zarobili. Oznacza to, że gdy w ciągu roku mamy przychód do 3091 zł, nie płacimy podatku. Gdy zarobki przekroczą ten próg, podatek płacimy, ale od nadwyżki. W rozliczeniu rocznym wszyscy oszczędzamy więc 556,02 zł.

Obecnie przepisy powodują jednak, że emeryt, rencista lub osoba bez dochodów z bardzo niskimi świadczeniami z opieki społecznej ... też płaci podatek. Dostający bowiem z MOPS tylko 400 zł miesięcznie mają roczny przychód wynoszący 4800 zł, czyli od kwoty różnicy płacą ponad 300 zł podatku!

Tak być powinno

Rok temu Trybunał Konstytucyjny zakwestionował te przepisy twierdząc, że kwota wolna od podatku powinna być dostosowana do minimalnych dochodów niezbędnych na przeżycie.

W połowie listopada Sejm uchwalił, że kwota wolna od podatku w tym i przyszłym roku pozostaje bez zmian. W tym tygodniu ustawę miał przyjąć Senat. A senacka komisja rekomendowała, by ją uchwalić bez zmian. Niespodziewanie Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów, ogłosił zmiany. Polegają one na tym, że kwota wolna od podatku nie będzie jednakowa dla wszystkich zarabiających. Ma się ona zmniejszać w zależności od naszych przychodów. Najubożsi, których przychód wynosi do 6600 zł rocznie, czyli 550 zł miesięcznie, podatku nie zapłacą. Ich miesięczne, faktyczne dochody wzrosną więc o ponad 50 zł. Dla osób mających przychód roczny w granicach do ok. 11 tys. złotych, czyli około 900 zł miesięcznie, kwota wolna ma być wyższa niż obecnie, ale niższa niż wspomniane 6600 zł. Oni zyskają około 40 zl na miesiąc.

Dla zarabiających do około 85 tys. zł kwota wolna od podatku praktycznie nie ulegnie zmianie i będzie taka sama jak obecnie. Powyżej tego progu ma być obniżana, a przy przychodzie powyżej 127 tys. zł całkowicie zlikwidowana.

Krzysztof Zając

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.