Na łódzkie Interstone po unikatowe minerały i biżuterię [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta, Łukasz Kasprzak
Magda Jach

Na łódzkie Interstone po unikatowe minerały i biżuterię [zdjęcia]

Magda Jach

Rozmawiamy z Januszem Nowakiem, organizatorem targów i wystawy Interstone w Łodzi.

Już za trzy tygodnie odbędzie się 50. edycja targów Interstone w naszym mieście. Jaki fenomen w nich tkwi, że są wciąż popularne i tak wyczekiwane?

Sam chciałbym to wiedzieć! Zainteresowanie minerałami było niszową kolekcjonerską specjalnością, zwłaszcza w Łodzi, w centralnej Polsce, gdzie nie ma ciekawych miejsc występowania minerałów. Widziałem takie giełdy na Zachodzie Europy i zaryzykowałem, organizując pierwszą u nas. Udało się. Potem na Interstone zaczęli wystawiać również jubilerzy-amatorzy, a po nich - profesjonaliści. Kto był na jednej imprezie, czekał na następną.

Kamienie potrafią zauroczyć?

W kamieniach i minerałach jest coś magicznego: cała tęcza barw, bogactwo form, miliony lat historii i piękno skrywane przez głębiny Ziemi. My to piękno ukryte w kamieniach wydobywamy i pokazujemy ludziom.

Kto odwiedza targi?

To impreza dla pasjonatów. Przychodzą profesjonaliści i amatorzy. Pierwszy kamyk z giełdy może stać się zaczątkiem pięknego zbioru. Giełda z czasem stała się nie tylko miejscem gdzie można wzbogacać kolekcję czy nabyć unikatową biżuterię. To punkt spotkań z wystawcami, którzy mają dużą wiedzę mineralogiczną i jubilerską, miejsce gdzie można zobaczyć wystawy minerałów, skamieniałości i meteorytów z całego świata. To też targi dla ludzi zainteresowanych przyrodą nieożywioną i niebanalnym spędzaniem wolnego czasu. Można tu zobaczyć biżuterię, głównie z małych firm i amatorów sztuki jubilerskiej, kupić ją taniej niż w sklepach. Kto raz przyszedł, zwykle powraca. Przez 25 lat istnienia Interstone dorosło jedno pokolenie. Ci. którzy po raz pierwszy na giełdzie byli jako dzieci, dziś przychodzą ze swoimi pociechami.

Jakie najdroższe i najciekawsze minerały i precjoza pojawiły się na giełdzie?

Na przykład: broszka-ważka za 30 tys. zł i obraz z kamieni szlachetnych i ozdobnych za 40 tys. zł! Ale największą popularnością cieszą się korale, przywieszki, kolczyki i broszki z kamieni naturalnych za kilkadziesiąt do kilkuset złotych. Często ta biżuteria wykonana jest z minerałów polskich, co cenią kupujący.

Czy Interstone przyciąga wystawców?

Są tacy, którzy przyjeżdżają od wielu lat, z różnych stron Polski i świata. Cieszę się też, że przybywa kolejnych, wprowadzających ciekawe nowości.

Magda Jach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.