Młodzi żegnają się z Krakowem. Ostatni dzień utrudnień na ulicach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. fot. Andrzej Banaś
Piotr Tymczak

Młodzi żegnają się z Krakowem. Ostatni dzień utrudnień na ulicach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Tymczak

ŚDM 2016. Mieszkańcy stolicy Małopolski będą tęsknić za atmosferą, a także za brakiem korków i starannie posprzątanymi ulicami.

Z powodu Światowych Dni Młodzieży większość miasta była wczoraj wyłączona z ruchu samochodowego, a na ulicach widać było tłumy pielgrzymów wracających do domu. Dziś miasto wraca do codziennego trybu życia. Otwarte mają zostać niemal wszystkie ulice. Wracają rozkłady jazdy tramwajów i autobusów obowiązujące w wakacje.

Drogowcy planują, że dziś wyłączona z ruchu będzie tylko al. 3 Maja. To wiąże się z tym, że na Błoniach rozpoczną się prace związane z rozbiórką ołtarza i rekultywacją terenu.

Autor: Paulina Szymczewska

Wcześniejsze założenia były takie, że 1 sierpnia ograniczenia w ruchu mają dotyczyć całego ścisłego centrum miasta.

- Wynikało to z faktu, że ruch neokatechumenalny planował mszę św. na Błoniach, nawet na 300 tys. osób. Okazało się, że msza odbędzie się w Brzegach i nie ma konieczności tak dużych ograniczeń w centrum - informuje Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Zaznacza jednak, że w ciągu dzisiejszego dnia mogą wystąpić czasowe wyłączenia ruchu. Mogą być one związane z usuwaniem oznakowania po ŚDM, które m.in. wytyczało miejsca parkingowe. Likwidacji ulegną parkingi dla autokarów z wyjątkiem tych na ul. Śliwiaka oraz ul. Rzepakowej.

Trzeba też mieć na uwadze, że na niektórych ulicach ruch czasowo mogą wstrzymywać przemarsze pielgrzymów. Wielu z nich wczoraj wyjechało z Krakowa, część została jednak jeszcze do dziś. - Pielgrzymi, którzy wykupili pakiety, mieli w nich zagwarantowany nocleg z niedzieli na poniedziałek.

Część z nich zarezerwowała loty na poniedziałek - wyjaśnia Ewa Korbut z biura prasowego ŚDM. Dodaje przy tym, że trudno ocenić, ilu pielgrzymów przedłuży prywatnie pobyt w Krakowie. Ponieważ nie ma pewności, czy wszyscy pielgrzymi opuszczą Kraków w niedzielę, ZIKiT zaapelował wczoraj do mieszkańców o śledzenie miejskich stron i profili na portalach społecznościowych na wypadek konieczności wprowadzenia zmian w organizacji ruchu (zwłaszcza w rejonie Dworca Głównego i tras wylotowych z miasta). To może dotyczyć także rozkładów jazdy.

Plan jest jednak taki, że linie komunikacyjne mają dziś kursować według wakacyjnych rozkładów jazdy na dzień powszedni ze wzmocnieniami linii tramwajowych 50 i 52 oraz autobusowych 139 i 179 w godz. 6-20. Przywrócony zostanie ruch pojazdów komunikacji miejskiej na Salwator, przez ul. Franciszkańską i do Sanktuarium św. Jana Pawła II.

W dalszym ciągu wstrzymany ma być natomiast ruch tramwajów do Cichego Kącika. Linia 20 pozostanie zawieszona. W zamian kursować będzie linia S4 Bronowice Małe - Balicka - Bronowicka - Podchorążych - Królewska - Karmelicka - Dunajewskiego - Basztowa - Lubicz - al. Powstania Warszawskiego - Kotlarska - Herlinga-Grudzińskiego - Klimeckiego - Kuklińskiego - Lipska - Mały Płaszów.

Przez wszystkie dni ŚDM dwa tysiące osób z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania oraz podwykonawcy przez 24 godziny na dobę dbali też o sprzątanie ulic Krakowa: w efekcie wszędzie było czyściej niż zazwyczaj, co chwalili i mieszkańcy i pielgrzymi.

Wczoraj przez miasto przeszło najwięcej pielgrzymów. Rozpoczęto więc końcowe wielkie porządki. Włączone są do tego łącznie 483 pojazdy, w tym m.in. polewaczki, zamiatarki, śmieciarki i auta dla pracowników czyszczących ulice ręcznie.

[email protected]

Piotr Tymczak

W Dzienniku Polskim pracuję od ponad 20 lat. Piszę o sprawach miejskich związanych z Krakowem, polityce, gospodarce oraz o sporcie. Zajmuję się m.in. inwestycjami, komunikacją, samorządem. 


Ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku moim marzeniem była praca w redakcji gazety. Spełniłem je przychodząc do redakcji Dziennika Polskiego i łącząc w niej pracę do działów miejskiego i sportowego.


Praca dziennikarska od lat zajmuje większość mojego czasu. W wolnych chwilach lubię czytać prasę i książki, oglądać mecze piłkarskie, spacerować po Krakowie, biegać i pływać. Interesuję się polityką, gospodarką, motoryzacją i sportem. Moim hobby jest moje ukochane miasto Kraków, jego historia i szukanie rozwiązań miejskich problemów, tak by wszytkim pod Wawelem żyło się lepiej. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.