Młodzi rozwiną skrzydła

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Zbigniew Borek

Młodzi rozwiną skrzydła

Zbigniew Borek

Jak zaangażować młodzież w sprawy społeczności lokalnej? Odpowiedzi na to pytanie udzielą uczestnicy debaty, która już w środę 18 maja odbędzie się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie, w bibliotece w Strzelcach, a także w 48 innych miejscowościach kraju.

Debata jest częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. – Rozwój Polski lokalnej wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu. Wizji, która pozwoli zmobilizować mieszkańców i celu, który wspólnymi siłami można osiągnąć. Mechanizmy rozwojowe powinny opierać się na wiedzy eksperckiej, ale nie wolno zapominać o zaangażowaniu i doświadczeniu lokalnych liderów – mówi Piotr Zbieranek, koordynator projektu.

Do udziału w projekcie została zaproszona m.in. gorzowska książnica. – Biblioteki są nie tylko lokalnym centrum dostępu do informacji i wiedzy, ale także przestrzenią spotkań – tak potrzebnych zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – mówi dr Krzysztof Wasilewski z biblioteki w Gorzowie.

Debata odbędzie się tu w środę od 10.00 do 14.00. Będą w niej uczestniczyć przedstawiciele szkół, organizacji pozarządowych, a przede wszystkim sama młodzież. Debata w strzeleckiej bibliotece będzie tego samego dnia o 12.00.

Efekty i wnioski z dyskusji zostaną przedstawione m.in. na listopadowym XI Kongresie Obywatelskim w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, który sprawuje honorowy patronat nad projektem. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Ogólnopolscy partnerzy medialni: dzienniki i tygodniki Polska Press Grupy (w tym „GL”), TVP Kultura i portal ngo.pl.

Projekt jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego, który od 10 lat jest miejscem wymiany refleksji. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu. Wśród uczestników byli już : Jan Englert, Lech Wałęsa, Joanna Szczepkowska Jacek Żakowski.

Zbigniew Borek

Jestem dziennikarzem i wydawcą drukowanego wydania "Gazety Lubuskiej". Jako reporter lubię pracować w terenie (a wszystko jest terenem, jak stwierdził kiedyś filozoficznie jeden z kolegów po fachu), pogadać z ludźmi, a przede wszystkim słuchać ich historii.


Dziennikarsko interesuję sprawami społecznymi, sądownictwem, polityką, Gorzowem, w którym mieszkam, Strzelcami Krajeńskimi, z których pochodzę, regionem lubuskim, w którym żyję i pracuję, a poza tym - przynajmniej się staram - wszystkim, co wydaje mi się ważne także w kraju i na świecie.


W swojej pracy szczególnie lubię


Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.