JZ

Młodszy emeryt biedniejszy. ZUS rozpoczął już wysyłkę listów z informacją o stanie konta i prognozowaną wysokością emerytury

Z prognoz wynika, że ten kto liczył, że jako młody emeryt będzie miał pękaty portfel, bardzo się przeliczył Fot. 123RF / RB Z prognoz wynika, że ten kto liczył, że jako młody emeryt będzie miał pękaty portfel, bardzo się przeliczył
JZ

Wielu osobom, zwłaszcza młodszym kobietom, wyliczono emeryturę niższą, niż podano w ubiegłorocznej informacji. Dlaczego? To skutek obniżenia wieku emerytalnego.

Było więcej pieniędzy, a jest mniej

Ale od października ubiegłego roku obowiązuje poprzedni, niższy wiek emerytalny. W związku z tym emerytury wyliczane są dla kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn 65 lat. Nie dość, że zgromadzona będzie niższa kwota składek, krócej waloryzowany będzie kapitał początkowy, to jeszcze ta mniejsza suma ma wystarczyć na więcej miesięcy dalszego życia.

Już ubiegłoroczna informacja pokazywała, jak z każdym rokiem dłuższej pracy ponad indywidualny wiek (wyższy przecież niż 60 czy 65 lat) rośnie wysokość świadczenia. 

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
JZ

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.