Miasto przyjazne dla seniorów

Czytaj dalej

Miasto przyjazne dla seniorów

Bezpłatne spotkania, warsztaty, konsultacje to skarbnica wiedzy i nowych znajomości

Dziś gratka dla seniorów - miłośników śpiewania. W ogrodzie Poleskiego Ośrodka Sztuki (ul. Krzemieniecka 2a) o godz. 17 odbędą się warsztaty chóralne - Śpiewo-Gra dla seniorów. W programie prelekcje i konsultacje specjalistów (m.in. otolaryngolog, laryngolog, pulmonolog), którzy podpowiedzą jak dbać o uszy, żeby jak najdłużej zachować dobry słuch, o struny głosowe i płuca. Będą też warsztaty chóralne i występ chóru seniorów Karo.linki, a na zakończenie spotkania potańcówka w plenerze.

Impreza jest kolejną odsłoną wakacyjnego cyklu spotkań pod hasłem CoActive - Aktywny senior, które przygotował Urząd Miasta w ramach wspierania łódzkich seniorów. Których w Łodzi jest ok. 200 tysięcy. To mężczyźni i kobiety w wieku 60 plus (z przewagą pań). Niektórzy z nich jeszcze pracują zawodowo, inni odpoczywają na emeryturze. Propozycje przygotowane przez urzędników mają pomóc im w zagospodarowaniu wolnego czasu, nawiązania nowych znajomości, rozwijania talentów i rozbudzania nowych zainteresowań.

Co to jest CoActive - Aktywny senior?

Starsze osoby, nawet tryskające dobrym humorem, o dużej sprawności fizycznej odczuwają wiele dolegliwości. Jak sobie z nimi radzić? Podpowiadają lekarze i przedstawiciele świata medycznego na warsztatach, które będą organizowane przez całe lato. Pod pretekstem dobrej zabawy i spotkania z równolatkami można wypytać o rozmaite schorzenia, profilaktykę, dietę, czy poradzić do jakiego specjalisty wybrać się po bardziej szczegółową pomoc. Program wystartował 8 czerwca podczas Kolorowego Pikniku w Domu Kultury 502 na Widzewie. Finał przewidziano na 21 września na którym podsumowany zostanie cykl 10 warsztatów w ramach projektu CoActive.

Porady nie tylko lekarskie

Ważnym elementem spotkań w ramach projektu CoActive - Aktywny Senior jest dietetyka. Każde spotkanie łączy się z poczęstunkiem, a na półmiskach pysznią się wtedy świeże warzywa i owoce, zdrowe przekąski i napoje. Dwukrotnie seniorzy uczyli się jak przygotowywać zdrowe dania. Na warsztatach Zielono mi było samodzielne przygotowywanie dań na bazie roślin i ziół połączone z degustacją. A w czasie projektu Gotowanie po sąsiedzku wspólnie obierano i krojono warzywa, które potem i gotowano w ogromnym garze jako leczo. Seniorzy wspólnie je potem pałaszowali.

Znajomości i przyjaźnie

Na takie warsztaty może przyjść każdy senior. Zwykle trzeba się na nie zapisywać, żeby organizatorzy wiedzieli ilu osób mają się spodziewać. Udział jest całkowicie bezpłatny, a głównym celem cyklu spotkań jest aktywizacja starszych osób. Szczególnie tych samotnych, które czas spędzają przed telewizorem zamknięte w czterech ścianach. Lato to doskonała okazja do zabawy na świeżym powietrzu, a zwykle w plenerze odbywają się kolejne spotkania. Seniorzy tryskają dobrym humorem, poznają innych ludzi, często się ze sobą zaprzyjaźniają. Szczególnie, że w czasie czerwcowych spotkań także tańczono (pod okiem znanego instruktora i choreografa Janusza Wielgosza) oraz rozwijano sprawności fizyczne i umysłowe w czasie warsztatów szachowych lub gry w boule.

W piątek - informacje dla seniorów

Od przyszłego piątku do magazynowego wydania Expressu Ilustrowanego wraca rubryka adresowana do seniorów - Miasto dla seniorów. Będziemy w niej publikować najświeższe i najważniejsze informacje wraz z kalendarzem bieżących imprez i spotkań. Wszelkie potrzebne informacje seniorzy znajdą w naszej gazecie w każdy piątek. Kto ma dostęp do internetu może też śledzić aktualności na stronie Urzędu Miasta: www.uml.lodz.pl/dla seniorów

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.