Piotr Jach

Miasto dopłaci do wymiany pieców

Miasto dopłaci do wymiany pieców
Piotr Jach

Łódź wypowiada wojnę smogowi Magistrat będzie dofinansowywał wymianę trujących pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Minimum 9 milionów złotych w ciągu trzech lat przeznaczy Łódź na walkę ze smogiem. Miasto zamierza wspierać finansowo wymianę najbardziej trujących powietrze pieców węglowych i innych nieekologicznych źródeł ciepła, które w niemal 70 proc. odpowiadają za złą jakość powietrza, którym oddychamy w mieście.

- 16 lutego pod obrady Rady Miejskiej zgłaszam projekt uchwały dotyczącej udzielania dotacji na wymianę indywidualnych źródeł ciepła - zapowiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji w ogrzewanym piecem mieszkaniu przy ul. Piotrkowskiej 31. - Z rezerwy kryzysowej, którą - jak się okazało - możemy na ten cel przeznaczyć, do 2019 r. wyasygnujemy rokrocznie po 3 miliony złotych na wymianę pieców; o dotacje będą się mogły ubiegać zarówno wspólnoty mieszkańców, jak i osoby indywidualne.

Projekt zakłada - wszędzie, gdzie to tylko jest możliwe - ułatwienie posiadaczom tradycyjnych pieców podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej albo do gazociągu, co umożliwi zmianę ogrzewania z węglowego na gazowe.

Miasto zamierza dofinansowywać zakupy pieców oraz przyłączeń do sieci c.o. lub gazociągu, jak również montaż instalacji rozprowadzających. W przypadku wspólnot dotacja może sięgnąć kwoty 50 tys. zł. Ile będzie wynosić dla osób prywatnych, mniejszych obiektów wielomieszkaniowych i domów jednorodzinnych - okaże się w najbliższym czasie.

Miasto będzie czynić starania o zwiększenie funduszy na walkę ze smogiem. Miejska dotacja nie wykluczy ubiegania się o dofinansowanie wymiany pieców z innych źródeł.

Piotr Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.