Łódź. Kolejne jezdnie do zwężenia

Czytaj dalej
Piotr Jach

Łódź. Kolejne jezdnie do zwężenia

Piotr Jach

Miasto ogłosiło przetargi na gruntowną przebudowę odcinków dwóch śródmiejskich ciągów komunikacyjnych: ul. Ogrodowej/Północnej (od ul. Kilińskiego do ul. Zachodniej) oraz ul. Wschodniej (od ul. Jaracza do ul. Północnej). Obie mają zmienić się nie do poznania.

- Zwłaszcza ulice Północną i Ogrodową czekają duże zmiany - zapowiada Katarzyna Skóra z Zarządu Inwestycji Miejskich. - Zostanie tu wykonana komplesowa przebudowa układu torowo-drogowego wraz z wymianą podziemnej infrastruktury miejskiej i budową wyniesionych ponad poziom jezdni przystanków tramwajowych i autobusowych, przystosowanych dla osób niepełnosprawnych oraz starszych, co powinno w znacznym stopniu ułatwić im wsiadanie do pojazdów MPK.

Dzięki zwężeniu jezdni po południowej stronie remontowanego odcinka (dwa pasy ruchu w obu kierunkach i trzy pasy między ul. Nowomiejską a ul. Zachodnią dla jadących ze wschodu na zachód zostaną tam jednak zachowane) możliwe będzie takie zagospodarowanie pozyskanej w ten sposób przestrzeni, by na szerokim chodniku zmieściły się pergole i zieleńce odgradzające „zieloną ścianą” ruch pieszy od ruchu kołowego.

Zwężona - do minimalnej szerokości dopuszczanej przez przepisy - zostanie także jezdnia ul. Wchodniej. Da to możliwość poszerzenia chodników i zasadzenia drzew, które mają uatracyjnić miejską przestrzeń. Po stronie wschodniej będą urządzone zieleńce, po stronie zachodniej drzewa mają rosnąć w „kratach”. Zarówno one, jak i niektóre nieruchomości przy ul. Wschodniej zyskają nową iluminację.

- Wszystko to ma na celu zwiększenie estetyki przestrzeni publicznej - dodaje Skóra.

Obie przebudowy, z uwagi na duży zakres robót, mają być realizowane etapami, by nie potęgować chaosu komunikacyjnego.

Piotr Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.