Łódź. Kolejne jezdnie do zwężenia

Czytaj dalej
Piotr Jach

Łódź. Kolejne jezdnie do zwężenia

Piotr Jach

Miasto ogłosiło przetargi na gruntowną przebudowę odcinków dwóch śródmiejskich ciągów komunikacyjnych: ul. Ogrodowej/Północnej (od ul. Kilińskiego do ul. Zachodniej) oraz ul. Wschodniej (od ul. Jaracza do ul. Północnej). Obie mają zmienić się nie do poznania.

- Zwłaszcza ulice Północną i Ogrodową czekają duże zmiany - zapowiada Katarzyna Skóra z Zarządu Inwestycji Miejskich. - Zostanie tu wykonana komplesowa przebudowa układu torowo-drogowego wraz z wymianą podziemnej infrastruktury miejskiej i budową wyniesionych ponad poziom jezdni przystanków tramwajowych i autobusowych, przystosowanych dla osób niepełnosprawnych oraz starszych, co powinno w znacznym stopniu ułatwić im wsiadanie do pojazdów MPK.

Dzięki zwężeniu jezdni po południowej stronie remontowanego odcinka (dwa pasy ruchu w obu kierunkach i trzy pasy między ul. Nowomiejską a ul. Zachodnią dla jadących ze wschodu na zachód zostaną tam jednak zachowane) możliwe będzie takie zagospodarowanie pozyskanej w ten sposób przestrzeni, by na szerokim chodniku zmieściły się pergole i zieleńce odgradzające „zieloną ścianą” ruch pieszy od ruchu kołowego.

Zwężona - do minimalnej szerokości dopuszczanej przez przepisy - zostanie także jezdnia ul. Wchodniej. Da to możliwość poszerzenia chodników i zasadzenia drzew, które mają uatracyjnić miejską przestrzeń. Po stronie wschodniej będą urządzone zieleńce, po stronie zachodniej drzewa mają rosnąć w „kratach”. Zarówno one, jak i niektóre nieruchomości przy ul. Wschodniej zyskają nową iluminację.

- Wszystko to ma na celu zwiększenie estetyki przestrzeni publicznej - dodaje Skóra.

Obie przebudowy, z uwagi na duży zakres robót, mają być realizowane etapami, by nie potęgować chaosu komunikacyjnego.

Piotr Jach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.