Lider KOD jeździ i spotyka się z ludźmi

Czytaj dalej
Fot. Radosław Brzostek
Marzena Sutryk

Lider KOD jeździ i spotyka się z ludźmi

Marzena Sutryk

Wczoraj w Koszalinie, a potem w Kołobrzegu był Mateusz Kijowski.

Mateusz Kijowski, który został okrzyknięty założycielem Komitetu Obrony Demokracji, od razu na wstępie spotkania w Koszalinie zastrzegł: - Założycielami są ci wszyscy ludzie, którzy na początku dołączyli do KOD, nie tylko ja - mówił.

Od czego się zaczęło?

- Rok temu, w połowie listopada, trochę zachorowałem - opowiadał.

- Wtedy to moja znajoma podesłała mi linka do materiału „Trzeba założyć KOD”. Przeczytałem, ciekawy był. Zapytałem ją: i co? A ona na to: zrób coś. Udostępniłem ten artykuł na swojej stronie. Wśród osób, które go polubiły, była Danuta Kuroń - żona Jacka Kuronia. To był dla mnie sygnał, że trzeba zrobić więcej. Pomyślałem, żeby założyć grupę dyskusyjną. Wymienialiśmy się opiniami i dyskutowaliśmy, że trzeba coś zrobić. Grupa powiększała się, do 100, 200, 300 osób i tak dalej. Znajoma artystka zaprojektowała nam logo; dziś wiele osób nosi znaczek KOD w klapie. I zaczęliśmy się organizować. Mieliśmy pierwsze spotkania. Na to w Warszawie przygotowaliśmy 50 miejsc, a w rezultacie na liście obecności figurowało 220 osób.

- Największe wrażenie na nas zrobiła nocna debata w Sejmie o Trybunale Konstytucyjnym, gdy w pierwszym rzędzie siedział prezes (chodzi o Jarosława Kaczyńskiego - dop. red.) z bezczelnym uśmiechem mówiącym „i co mi zrobicie?”. To nas zaktywizowało - kontynuował Mateusz Kijowski.

Obecnie - jak sam mówi - ma po kilka spotkań dziennie. Jeździ po całej Polsce.

- Naszym zadaniem jest teraz przekonać wszystkich, że nie ma zbawienia poza KOD. Jak nam nie uda się zgromadzić, to nie uda nam się odzyskać wolności i praw demokratycznych - mówił.

- Mamy czas do najbliższych wyborów. Jak się nie uda, to najbliższa poprawka - przy wyborach za 4 lata . Samorządy to jedyna ostoja, jaka nam się ostała. Ale musimy się postarać, bo nikt za nas nic nie zrobi.

Dzisiaj Mateusz Kijowski będzie w Słupsku. Tu o godzinie 17 rozpoczyna się kolejne spotkanie otwarte.

Kim jest Mateusz Kijowski?

Wikipedia przedstawia go jako informatyka, publicystę, działacza społecznego i blogera. W 1990 był członkiem założycielem Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej, wkrótce zrezygnował z działalności politycznej na rzecz społecznej. Działał w ruchu ojcowskim, współorganizował kampanię stopstopnop, polemizującą z przeciwnikami obowiązkowych szczepień dzieci. Był współzałożycielem stowarzyszenia „Stop gwałtom”. W 2015 Towarzystwo Dziennikarskie przyznało mu Nagrodę Wolności za „godną najwyższego uznania obywatelską aktywność”.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.