Lexus RC, czyli dżentelmen z Japonii

Czytaj dalej
Fot. Ryszard M. Perczak
Ryszard M. Perczak

Lexus RC, czyli dżentelmen z Japonii

Ryszard M. Perczak

Lexus jest jedną z najmłodszych marek, a jednak dopracował się już opinii solidnego producenta nie tylko luksusowych, ale także niebanalnych samochodów. Przykładem może być model RC.

Jeszcze smarkacz

RC debiutował zaledwie dwa lata temu. Dziś jest już znany na całym świecie stając się konkurentem dla kilku podobnych modeli innych marek mających nieco dłuższy staż na rynku. W klasie podobnych mu sportowych coupe są m.in. audi A5, BMW serii 4 oraz mercedes E coupe.

Ten samochód jest połączeniem stylistyki koncepcyjnych modeli LF-LC i LF-CC. Zbudowano go na płycie podłogowej lexusa GS. Jego sylwetkę wyróżniają ostre, zdecydowane linie. Lexus RC podobnie, jak inne samochody tej marki ma charakterystyczny wlot powietrza do komory silnika wzorowany na kształcie klepsydry. To aktualnie nieomal znak firmowy Lexusa.

Tylnonapędowy RC występuje w kilku wersjach silnikowych i są to tylko jednostki benzynowe oraz z napędem hybrydowym. W topowej wersji RC F napędza go pięciolitrowa „ósemka” o mocy 477 KM. Do prędkości 100 km/h RC F przyspiesza w niespełna 5 sekund, a jego prędkość maksymalna wynosi ok. 270 km/h.

Na przeciwległym krańcu jest RC200 t, którego benzynowy, 4-cylindrowy silnik 2,0 l generuje „tylko” 245 KM. Mimo tego, że do „setki” ten samochód przespiesza w 7,5 sekundy, a jego prędkość maksymalna to „zaledwie” 230 km/h lexus RC200t wygląda jak rasowe auto sportowe. Jest to efekt nie tylko wzorcowych proporcji jego dwudrzwiowego nadwozia, ale również szeregu detali, jak przednie kierunkowskazy i lampy główne oraz do jazdy dziennej, a także ukształtowany bardzo aerodynamicznie tył.

Sportowiec z klasą

Patrząc na ten samochód możemy domyślać się, że jego zachowanie się w czasie szybkiej jazdy autostradą bądź dynamiczne w zakrętach są wręcz wzorcowe. To rasowy sportowiec z manierami dżentemena.

Ryszard M. Perczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.