Leszek Pękalski, nazywany Wampirem z Bytowa, szykuje się do wyjścia na wolność

Czytaj dalej
Fot. screen/materiały policji
(tj)

Leszek Pękalski, nazywany Wampirem z Bytowa, szykuje się do wyjścia na wolność

(tj)

Wampir z Bytowa, Hurtownik Zbrodni - w grudniu 1992 roku Leszek Pękalski został aresztowany pod zarzutem gwałtu i morderstwa. Oskarżony został o 17 przestępstw na tle seksualnym, ale skazany tylko za jedno na 25 lat więzienia. W areszcie Leszek Pękalski w swoim pamiętniku bardzo dokładnie opisał przebieg 64 przestępstw, ale mu ich nie udowodniono. Za kilka miesięcy kończy odbywać karę...

UCHO PREZESA 4. ODCINEK KTO ODWIEDZIŁ PREZESA?

Do specjalnego wydziału tzw. Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku właśnie trafiły akta sprawy Leszka Pękalskiego. Śledczy jeszcze raz przejrzą wszystkie zgromadzone w jego sprawie materiały. Spróbują znaleźć kolejną ofiarę, by móc zatrzymać Pękalskiego w izolacji na dłużej. Dlaczego kolejną?

Po prawomocnym wyroku, który Pękalski wciąż jeszcze odbywa, nie może on zostać ponownie oskarżony o zbrodnie przypisane mu w akcie oskarżenia z początku lat 90., co jest zgodnie z zasadą "powagi rzeczy osądzonych". To oznacza, że śledczy będą chcieli znaleźć 18 ofiarę Wampira z Bytowa. Gdyby udało się ustalić "nową" ofiarę, Pękalski znów stanąłby przed obliczem sądu.

Jak wpadł Wampir z Bytowa?

W 1992 roku Pękalski został zatrzymany i skazany za zgwałcenie 40-letniej kobiety, która go rozpoznała. Za ten czyn sąd skazał go na... 2 lata w zawieszeniu. Wtedy właśnie prokurator z Bytowa skojarzył gwałt na 40-latce ze sprawą tajemniczego zabójstwa 17-latki, do którego doszło rok wcześniej.

Pękalski przyznał się do morderstwa dziewczyny i ze szczegółami o nim opowiedział. W śledztwie opowiedział w sumie o 70 zbrodniach. Ponieważ jednak często zmieniał wersje wydarzeń, śledczym nie udało się ustalić, co było prawdą, a co wymysłem jego chorej wyobraźni. Być może współczesne metody i techniki kryminalistyczne, pozwolą na ujawnienie nowych dowodów.

Do zbrodni, którą udowodniono Pękalskiemu doszło w czerwcu 1991 r. w Jezierzach. 26-letni wówczas Leszek Pękalski zaczepił 17-letnią Sylwię. Dziewczyna wracała z pracy (sklepu spożywczego) do domu przez las. Poprosił o coś do jedzenia. Następnie zapytał dziewczynę, czy pozwoli mu się zaspokoić. Gdy odmówiła - uderzył ją kawałkiem żelaza (wcześniej ukrył go w trawie) i zabił. Chwilę później zgwałcił. Po kilku godzinach wrócił do lasu, by ponownie zaspokoić swoje chore żądze.

Magda Omilianowicz to dziennikarka, która jako pierwsza przeprowadziła wywiad z „wampirem z Bytowa” i napisała książkę pt. Bestia. Studium zła. Zapoznała się z 72 tomami akt, rozmawiała m.in. z jego bliskimi, z kobietą, która jako jedyna przeżyła atak „wampira”, z rodzinami ofiar, z prokuratorem, z psychologami. Specjaliści zgodnie twierdzą, że będzie zabijał dalej.

(tj)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.