Legalność z plakietką

Czytaj dalej
Piotr Jach

Legalność z plakietką

Piotr Jach

Obowiązkowe identyfikatory dla taksówkarzy posiada na razie niewiele ponad jedna trzecia z nich. Wniosek o wydanie plakietki złożyło już ponad 2,5 tys. kierowców

Identyfikatory dla licencjonowanych przez miasto taksówkarzy, które miały m.in. rozwiązać problem nielegalnych przewoźników, z jakim borykają się kierowcy posiadający wydane przez gminę licencje na przewóz osób, nadal nie upowszechniły się tak, jak chcieliby tego urzędnicy. Wprawdzie do 1 września br. do Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UrzęduMiasta Łodzi złożono 2518 wniosków o wydanie identyfikatora, jednak odebrało je tylko 1491 przedsiębiorców trudniących się zarobkowym trasportem pasażerów. Wynik być może nie wydaje się zły, aczkolwiek jeśli zestawić go z liczbą wszystkich wydanych licencji, których jest około 3,5 tysiąca, wychodzi na to, że obowiązkowe od 1 lipca br. identyfikatory posiada dopiero 1/3 taksówkarzy. Szczęśliwie dla tych, którzy odpowiedni wniosek już złożyli, a identyfikatora jeszcze nie posiadają, urzędnicy nie zamierzają karać za sam fizczny brak plakietki.

- Wydanie identyfikatora to pewna biurokratyczna procedura, która zajmuje trochę czasu, tak więc na obecną chwilę, jeśli ktoś juz złożył wniosek, a jeszcze identyfikatora nie posiada, uznajemy, że dopełnił obowiązku - mówią urzędnicy Biura Promocji Zatrudnienia.

Na pobłażliwość nie ma jednak co liczyć. Kara za brak identyfikatora, jak również niezłożenie wniosku o takowy, może być dotkliwa, bo jak zapowiada Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej, taksókarze świadczący swoje usługi bez obowiązkowej plakietki moga zostać ukarani odebraniem licencji.

Pierwsze postępowania wyjaśniające w sprawach o brak prawidłowych oznaczeń taksówek już są prowadzone. Na szczęście dla przyłapanych na tym kierowców, zgodnie z prawem o transporcie drogowym (Dziennik Ustaw z 2016 r. poz. 1907), cofnięcie licencji poprzedza się pisemnym ostrzeżeniem przedsiębiorcy, że w przypadku ponownego stwierdzenia naruszenia tych przepisów wszczyna się postępowanie w sprawie pozbawienia uprawnień.

Piotr Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.