Lada dzień rozpocznie się w Łodzi wielkie wyburzanie miejskich budynków

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Iwona Jędrzejczyk

Lada dzień rozpocznie się w Łodzi wielkie wyburzanie miejskich budynków

Iwona Jędrzejczyk

W najbliższych dniach rozpocznie się wielkie wyburzanie miejskich budynków, które nie nadają się już do remontu. Rozbierane będą kamienice, budynki gospodarcze, garaże.

Dokładnie 2,3 mln zł zostało zaplanowane w tegorocznym budżecie miasta na wyburzenie co najmniej 60 komunalnych budynków. Ich stan techniczny jest na tyle zły, że nie opłaca się już inwestować pieniędzy w ich remont, a konserwator zabytków nie uznał ich za cenne i warte zachowania.

To największa w historii Łodzi kwota przeznaczona na rozbiórki. Dla porównania, w ubiegłym roku magistrat dysponował na ten cel sumą 1,7 mln zł, w 2015 r. - 1,5 mln zł, a w 2014 r. - 1 mln zł.

Urzędnicy opracowali już dokładną listę budynków do wyburzenia w tym roku. Znajduje się na niej 20 opuszczonych już obiektów mieszkalnych, a pozostałe to budynki gospodarcze, użytkowe, a także garaże. W ramach tych samych funduszy zabezpieczona zostanie przed dalszym niszczeniem kamienica przy ul. Kilińskiego 10a.

- Najszybciej ruszy rozbiórka przy ul. Pomorskiej 53 - mówi Andrzej Chojnacki, p.o. dyrektora Zarządu Lokali Miejskich w Łodzi. - Do usunięcia są tam dwie oficyny mieszkalne oraz dwa budynki gospodarcze. Firma wejdzie na teren prac lada dzień, a na zakończenie robót ma czas do czerwca. Jesteśmy poza tym w trakcie przetargu na rozbiórkę m.in. mieszkalnej oficyny przy ul. Gdańskiej 56 i frontowej kamienicy mieszkalnej przy al. Włókniarzy 190a. Te prace powinny rozpocząć się jeszcze w drugim kwartale.

Jeśli chodzi o inne obiekty pełniące niegdyś funkcje mieszkaniowe, to na rozbiórkę czekają również budynki frontowe przy ul. Kilińskiego 94, ul. Próchnika 14, ul. Składowej 32, ul. Wigury 34, ul. Krzywej 8 i ul. Lawendowej 9 oraz oficyny przy ul. Jaracza 12, ul. Legionów 46, ul. Składowej 32, ul. Zielonej 46, ul. Limanowskiego 107 i 128, ul. Ściegiennego 5, ul. Zgierskiej 171 i ul. Piekarskiej 10.

Działki po wyburzonych ruderach magistrat wystawi głównie na sprzedaż. Potencjalni nabywcy chętniej decydują się na ich zakup, jeśli teren jest oczyszczony ze starej, zrujnowanej zabudowy. W Łodzi jest obecnie ponad 120 budynków zakwalifikowanych do rozbiórki.

Iwona Jędrzejczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.