Lada dzień rozpocznie się w Łodzi wielkie wyburzanie miejskich budynków

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Iwona Jędrzejczyk

Lada dzień rozpocznie się w Łodzi wielkie wyburzanie miejskich budynków

Iwona Jędrzejczyk

W najbliższych dniach rozpocznie się wielkie wyburzanie miejskich budynków, które nie nadają się już do remontu. Rozbierane będą kamienice, budynki gospodarcze, garaże.

Dokładnie 2,3 mln zł zostało zaplanowane w tegorocznym budżecie miasta na wyburzenie co najmniej 60 komunalnych budynków. Ich stan techniczny jest na tyle zły, że nie opłaca się już inwestować pieniędzy w ich remont, a konserwator zabytków nie uznał ich za cenne i warte zachowania.

To największa w historii Łodzi kwota przeznaczona na rozbiórki. Dla porównania, w ubiegłym roku magistrat dysponował na ten cel sumą 1,7 mln zł, w 2015 r. - 1,5 mln zł, a w 2014 r. - 1 mln zł.

Urzędnicy opracowali już dokładną listę budynków do wyburzenia w tym roku. Znajduje się na niej 20 opuszczonych już obiektów mieszkalnych, a pozostałe to budynki gospodarcze, użytkowe, a także garaże. W ramach tych samych funduszy zabezpieczona zostanie przed dalszym niszczeniem kamienica przy ul. Kilińskiego 10a.

- Najszybciej ruszy rozbiórka przy ul. Pomorskiej 53 - mówi Andrzej Chojnacki, p.o. dyrektora Zarządu Lokali Miejskich w Łodzi. - Do usunięcia są tam dwie oficyny mieszkalne oraz dwa budynki gospodarcze. Firma wejdzie na teren prac lada dzień, a na zakończenie robót ma czas do czerwca. Jesteśmy poza tym w trakcie przetargu na rozbiórkę m.in. mieszkalnej oficyny przy ul. Gdańskiej 56 i frontowej kamienicy mieszkalnej przy al. Włókniarzy 190a. Te prace powinny rozpocząć się jeszcze w drugim kwartale.

Jeśli chodzi o inne obiekty pełniące niegdyś funkcje mieszkaniowe, to na rozbiórkę czekają również budynki frontowe przy ul. Kilińskiego 94, ul. Próchnika 14, ul. Składowej 32, ul. Wigury 34, ul. Krzywej 8 i ul. Lawendowej 9 oraz oficyny przy ul. Jaracza 12, ul. Legionów 46, ul. Składowej 32, ul. Zielonej 46, ul. Limanowskiego 107 i 128, ul. Ściegiennego 5, ul. Zgierskiej 171 i ul. Piekarskiej 10.

Działki po wyburzonych ruderach magistrat wystawi głównie na sprzedaż. Potencjalni nabywcy chętniej decydują się na ich zakup, jeśli teren jest oczyszczony ze starej, zrujnowanej zabudowy. W Łodzi jest obecnie ponad 120 budynków zakwalifikowanych do rozbiórki.

Iwona Jędrzejczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.