Kwiatowe dywany w ogrodzie, parkach i na ulicach

Czytaj dalej
Magdalena Rubaszewska

Kwiatowe dywany w ogrodzie, parkach i na ulicach

Magdalena Rubaszewska

Pomimo chłodu w Ogrodzie Botanicznym już można podziwiać kobierce tulipanów.

Na rabatach w kształcie trzech okręgów rozwinęła się większość spośród pięćdziesięciu tysięcy kwiatów. Do długiego majowego weekendu powinny zakwitnąć wszystkie. Jeśli chłodna i deszczowa pogoda utrzyma się, to kwietne dywany będzie można oglądać dłużej niż w poprzednich sezonach.

- W tym miejscu pokazujemy dwadzieścia osiem odmian, w tym dwadzieścia po raz pierwszy. Na największym okręgu znalazło się trzynaście odmian mieszańców Darwina, najpopularniejszych tulipanów o kwiatach jednokolorowych i w klasycznym kształcie. Na drugim okręgu posadziliśmy 8 odmian Triumpha, tulipanów niskich, z dużymi, często dwubarwnymi kwiatami z jasną obwódką. Trzecia grupa to siedem odmian tulipanów pełnych, piwoniowych - mówi Małgorzata Słabiak z „botanika”.

Ale to nie koniec. Piętnaście tysięcy tulipanów dwudziestu odmian zakwitło w innych miejscach - przy wejściach do ogrodu, na rabacie bylinowej i w ogródku w skansenie, gdzie rozkwitły też narcyzy i żonkile.

Tak jak w ubiegłych sezonach ukwiecone będzie także miasto. Np. w pasażu Rubinsteina na rabatach rosną już bratki, a na ul. Zamenhofa tulipany. Po 15 maja, gdy minie zagrożenie przymrozkami, rozpocznie sie sadzenie roślin jednorocznych w łódzkich parkach - na czternastu kwietnikach i w siedemdziesięciu gazonach o powierzchni 1700 mkw., zlokalizowanych m.in. w parkach Ocalałych, im. W. Reymonta, im. J. Poniatowskiego, im. J. Piłsudskiego, Staromiejskim, im. St. Moniuszki, im. H. Sienkiewicza, im. St. Staszica, im. Szarych Szeregów. W sumie w tym sezonie zostanie tam posadzonych 100 tys. sztuk.

Zapełnią się też donice na ul. Piotrkowskiej i jej przecznicach oraz na ul. Kopernika. Kolorowo zrobi się także przy drogach. W tym roku oprócz bratków wybrano takie gatunki roślin, jak stokrotki, niezapominajki, petunie, pelargonie, smagliczki, niecierpki, aksamitki.

Magdalena Rubaszewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.