Kwiatowe dywany w ogrodzie, parkach i na ulicach

Czytaj dalej
Magdalena Rubaszewska

Kwiatowe dywany w ogrodzie, parkach i na ulicach

Magdalena Rubaszewska

Pomimo chłodu w Ogrodzie Botanicznym już można podziwiać kobierce tulipanów.

Na rabatach w kształcie trzech okręgów rozwinęła się większość spośród pięćdziesięciu tysięcy kwiatów. Do długiego majowego weekendu powinny zakwitnąć wszystkie. Jeśli chłodna i deszczowa pogoda utrzyma się, to kwietne dywany będzie można oglądać dłużej niż w poprzednich sezonach.

- W tym miejscu pokazujemy dwadzieścia osiem odmian, w tym dwadzieścia po raz pierwszy. Na największym okręgu znalazło się trzynaście odmian mieszańców Darwina, najpopularniejszych tulipanów o kwiatach jednokolorowych i w klasycznym kształcie. Na drugim okręgu posadziliśmy 8 odmian Triumpha, tulipanów niskich, z dużymi, często dwubarwnymi kwiatami z jasną obwódką. Trzecia grupa to siedem odmian tulipanów pełnych, piwoniowych - mówi Małgorzata Słabiak z „botanika”.

Ale to nie koniec. Piętnaście tysięcy tulipanów dwudziestu odmian zakwitło w innych miejscach - przy wejściach do ogrodu, na rabacie bylinowej i w ogródku w skansenie, gdzie rozkwitły też narcyzy i żonkile.

Tak jak w ubiegłych sezonach ukwiecone będzie także miasto. Np. w pasażu Rubinsteina na rabatach rosną już bratki, a na ul. Zamenhofa tulipany. Po 15 maja, gdy minie zagrożenie przymrozkami, rozpocznie sie sadzenie roślin jednorocznych w łódzkich parkach - na czternastu kwietnikach i w siedemdziesięciu gazonach o powierzchni 1700 mkw., zlokalizowanych m.in. w parkach Ocalałych, im. W. Reymonta, im. J. Poniatowskiego, im. J. Piłsudskiego, Staromiejskim, im. St. Moniuszki, im. H. Sienkiewicza, im. St. Staszica, im. Szarych Szeregów. W sumie w tym sezonie zostanie tam posadzonych 100 tys. sztuk.

Zapełnią się też donice na ul. Piotrkowskiej i jej przecznicach oraz na ul. Kopernika. Kolorowo zrobi się także przy drogach. W tym roku oprócz bratków wybrano takie gatunki roślin, jak stokrotki, niezapominajki, petunie, pelargonie, smagliczki, niecierpki, aksamitki.

Magdalena Rubaszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.