Ksiądz nie wszystko wybaczy, Bóg - tak

Czytaj dalej
Fot. Aneta Zurek / Polska Press
Maria Mazurek

Ksiądz nie wszystko wybaczy, Bóg - tak

Maria Mazurek

Trwa Wielki Post. Dla wielu Polaków to okazja do szczerej spowiedzi. Ale nie zawsze ksiądz może udzielić nam rozgrzeszenia, nawet jeśli wszystkie warunki sakramentu są spełnione.

Zasadniczo, aby usłyszeć w konfesjonale słowa „Odpuszczam tobie grzechy” , należy spełnić pięć warunków. Porządny rachunek sumienia i szczere wyznanie grzechów - to oczywiste i chyba łatwiejsze. Powinniśmy być jeszcze gotowi do naprawienia wyrządzonych krzywd (zadośćuczynienie), żałować za nie i mieć postanowienie poprawy (co właściwie wynika z żalu).

Są jednak grzechy, których ksiądz, a już na pewno ksiądz bez biskupiej purpury, nam nie odpuści. Do niedawna jednym z takich grzechów była aborcja, według nauczania Kościoła traktowana - bez względu na motywację kobiety - jako najgorszy rodzaj zabójstwa (bo dokonywany na istocie pozbawionej możliwości obrony).

W dalszej części tekst przeczytasz o rozgrzeszeniu oraz grzechach, których Kościół nie toleruje.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maria Mazurek

Jestem dziennikarzem i redaktorem Gazety Krakowskiej; odpowiadam za piątkowe, magazynowe wydanie Gazety Krakowskiej. Moją ulubioną formą jest wywiad, a tematyką: nauka, medycyna, życie społeczne. Jestem współautorką siedmiu książek, w tym czterech napisanych wspólnie z neurobiologiem, prof. Jerzym Vetulanim (m.in. "Neuroertyka" i "Sen Alicji"), kolejne powstały z informatykiem, prof. Ryszardem Tadeusiewiczem i psychiatrą, prof. Dominiką Dudek. Moją pasją jest łucznictwo konne, jestem właścicielką najfajniejszego konia na świecie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.