Krewetki. Jak zarobić na tej pasji?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Grzegorz Kończewski

Krewetki. Jak zarobić na tej pasji?

Grzegorz Kończewski

Waldemar Kołecki z podtoruńskiej gminy Łysomice, jeden z największych hodowców krewetek w Polsce i Europie, w wielu akwariach w pomieszczeniu o powierzchni ok. 50 mkw. zgromadził kilka tysięcy wielobarwnych skorupiaków. I potrafi na nich zarobić.

Krewetki to jest wyjątkowo piękny świat. Laikowi trudno sobie nawet wyobrazić, jak kolorowe i wzorzyste mogą być te – wielu znane głównie z talerza – skorupiaki. Niewielkie, bo osiągające maksymalnie długość ok. 3 centymetrów, krewetki akwarystyczne bywają wybarwione w intensywnym kolorze niebieskim, zielonym, czerwonym, bordowym... Niektóre na czarnym pancerzu mają fikuśne białe wzory, u innych z kolei zielony pancerz przecinają intensywne żółte pasy. Czasami trudno wręcz oderwać od nich wzrok.

Od razu dwa akwaria

Nic dziwnego, że hodowlaną pasją zaraża się coraz więcej Polaków. Wkroczyć w ten barwny świat chcieliby również ci, którzy nie mają żadnego doświadczenia akwarystycznego. Czy mają szansę na stworzenie od podstaw atrakcyjnej hodowli?

Waldemar Kołecki z podtoruńskiej gminy Łysomice, jeden z największych hodowców krewetek w Polsce i Europie, który w wielu akwariach w pomieszczeniu o powierzchni ok. 50 mkw. zgromadził kilka tysięcy przepięknych skorupiaków głównie z rodzin Caridina i Neocaridina, uśmiecha się szeroko. Osiem lat temu był dokładnie w takiej właśnie sytuacji. O hodowli krewetek nie miał bladego pojęcia, kiedy zdecydował się na pierwsze zakupy na portalu aukcyjnym. Pamięta, że wtedy właśnie dowiedział się, że krewetki żółte i czerwone nie powinny trafić do wspólnego akwarium, bo potomstwo będzie… szare. Dlatego na regale w pokoju stanęły od razu dwa akwaria, a ich właściciel zaczął ambitnie drążyć temat.

W dalszej częsci artykułu m.in.

 • ile kosztują najdroższe okazy?
 • kulisy biznesu jednego z największych hodowców krewetek w Polsce i Europie
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Grzegorz Kończewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.