Kosmiczna inauguracja Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Kosmiczna inauguracja Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej

Materiał informacyjny

To będzie fascynująca przygoda dla najmłodszych. Eksperymenty i doświadczenia oraz nauka poprzez zabawę. W tym roku 250 małych żaków złożyło ślubowanie i odebrało indeksy. Na zajęciach Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej będą mogli poczuć się, jak prawdziwi naukowcy.

Chodzi o to, żeby zaszczepić w dzieciach chęć do działania i realizacji swoich marzeń. To piękna inicjatywa – mówi Prof. Wiesław Trąmpczyński, rektor PŚk.

Uroczysta inauguracja DPŚK odbyła 12 października w Głównej Auli Politechniki Świętokrzyskiej. Wykład Inauguracyjny pt. "Jak okiełznano energię atomu" wygłosi dr inż. Mikołaj Oettingen z Katedry Energetyki Jądrowej, Wydziału Energetyki i Paliw, AGH. Uroczystość uświetnił występ zespołu Małe Skrzypeczki, który prowadzi Maria Ludmiła Wieleńska. Nie zabrakło również prezentacji zwycięskich łazików drużyny Impuls.

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu. W każdym semestrze realizowany jest nowy program wykraczający poza program nauczania w szkole. Podczas pierwszych warsztatów, nowi studenci dostaną indeksy, w których będą kompletować wpisy – wyjaśnia Agnieszka Duda, dyrektor DPŚk.

Podczas czterech zjazdów, mali studenci, wezmą udział w warsztatach pn. „Powiedz mi gdzie mieszkasz”, „Mój wymarzony inteligentny dom pasywny”, „Czary w probówce”, „Budowanie z alternatywnych materiałów”, „Sterowanie budynkiem za pomocą komputera”, „Projektowanie i programowanie gier komputerowych”, „Pierwsza pomoc dla każdego – nie ma co się bać”, „Kalambury budowlane”, „Indukcja elektromagnetyczna wokół nas” czy „Transmultipleksacja” oraz wysłuchają wykładu pt. „Ci genialni Grecy”.

Mój syn chodzi już 2 semestr, w pierwszym mu się bardzo podobało - mówiła nam Magdalena Fudala, mama Mikołaja. - Myślę, że to też rozwija wiele ukrytych umiejętności i wiele spraw, na które nie ma czasu w szkole, a tutaj rozbudza ciekawość.

Najbardziej mi się podobały klocki matematyczne, ich liczenie i układanie. Na zajęciach z geodezji liczyliśmy wysokość różnych przedmiotów - dodaje Mikołaj.

Celem Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej jest promocja nauki – w szczególności kierunków technicznych. Tematy wykładów i warsztatów dla dzieci, dotyczą aspektów, które nie są uwzględnione w programach szkolnych. Obejmują wiele dziedzin nauki: architekturę, biologię, matematykę, fizykę, chemię, geologię, lotnictwo, informatykę, automatykę, robotykę i wiele innych. Zajęcia prowadzone są w salach wykładowych i laboratoriach, w których na co dzień odbywają się zajęcia dla studentów.

Oferta DPŚk została poszerzona o kursy specjalistyczne z programowania w ramach Laboratorium Programowania i projektowania w ramach Studium Inżynierii Rysunku. Kursy prowadzone przez pracowników naukowych PŚk skierowane są do dzieci i młodzieży od lat 13.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.