Korowód tancerzy, śpiewaków i orkiestra dęta

Czytaj dalej
Agnieszka Jedlińska

Korowód tancerzy, śpiewaków i orkiestra dęta

Agnieszka Jedlińska

Kolorowy, roztańczony międzynarodowy korowód młodych artystów z dziewięciu krajów świata przemaszerował wczoraj ulicą Piotrkowską od pasażu Schillera do placu Wolności. Na czele szła młodzieżowa orkiestra dęta z Wręczycy Wielkiej.

To tradycyjna parada na finał Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje. Dziś wieczorem zakończy go uroczysta gala w Centrum Promocji Mody ASP przy ul. Wojska Polskiego. Tegoroczna, siódma edycja imprezy skupiła 500 młodych ludzi, którzy nie tylko tańczą i śpiewają w zespołach ludowych, promujących kulturę swoich krajów, ale również, inspirując się ludowością i szeroko rozumianym folkiem, robią piękne zdjęcia, projektują ubrania i ozdoby, tworzą teatr, komponują muzykę.

- Nawet taniec nowoczesny inspiruje się tradycją tańców ludowych, a efekt tych eksperymentów jest na najwyższym poziomie - mówi Adam Kocher, dyrektor Pałacu Młodzieży, pomysłodawca i organizator imprezy.

Niestety na tegoroczny festiwal nie dotarli artyści z Angoli, którzy mieli wyjątkowo egzotyczny repertuar. Za to widzów cieszyły występy zespołów z Palestyny, Gruzji, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Holandii, Czech, Włoch oraz z Polski. Przy tej okazji Zespół Pieśni i Tańca „Poltex” świętował jubileusz 55-lecia.

- Publiczność uwielbia takie występy; ludowe stroje, pieśni, tańce przyciągają co prawda głównie starsze pokolenie, ale młodzi ludzie także sięgają po folklor i docierają z nim do swoich rówieśników, którzy też zaczynają się interesować tradycją - dodaje Adam Kocher.

W czasie tegorocznej edycji festiwalu można było zetknąć się folkiem także w specjalnych strefach: rękodzieła, mody, foto, animacji, kina folkowego i wielu innych, w których główną rolę grała szeroko rozumiana tradycja ludowa.

Agnieszka Jedlińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.