Koronawirus. W Łodzi i regionie wypożyczą 50 bezprzewodowych urządzeń KTG dla kobiet w ostatnim miesiącu ciąży

Czytaj dalej
Fot. brak
Mirosław Malinowski

Koronawirus. W Łodzi i regionie wypożyczą 50 bezprzewodowych urządzeń KTG dla kobiet w ostatnim miesiącu ciąży

Mirosław Malinowski

W czasie epidemii koronawirusa kobiety będące w ostatnim miesiącu ciąży będą mogły bezpłatnie wypożyczyć urządzenie do badania KTG. Pierwszeństwo będą miały kobiety przebywające w kwarantannie domowej. Województwo łódzkie otrzyma 50 takich urządzeń od firmy Med Systems Group. Sprzęt trafi do ciężarnych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz podległych mu szpitali.

Badanie KTG to skrót od słowa kardiotokografia, co oznacza badanie czynności serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy. Badanie KTG wykonuje się po to, aby ocenić stan dziecka. Dzięki bezprzewodowym urządzeniom kobieta w warunkach domowych będzie sama mogła podłączyć głowice urządzenia do swojego brzucha, a następnie za pośrednictwem jej telefonu komórkowego dane z badania trafią do całodobowego Centrum Monitoringu Położniczego, które w przypadku nieprawidłowości bezzwłocznie skontaktuje się z ciężarną.

- Urządzenie działa w systemie bellyOn, obejmującym aplikację na urządzenia mobilne, która jest zintegrowana z Komputerowym Systemem Nadzoru Położniczego. To pozwala na uzyskanie praktycznie natychmiastowej cyfrowej interpretacji zapisu KTG w warunkach zdalnych. Jakość badania jest porównywalna z najlepszymi urządzeniami stacjonarnymi dostępnymi w placówkach medycznych – mówi Wiktor Strzelczyk, prezes Med Systems Group. - Wierzymy, że wparcie placówek medycznych naszą technologią zwiększy bezpieczeństwo i spokój psychiczny przyszłych mam. Możliwości zdalne usługi ograniczają także ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, jak choćby przy normalnej wizycie w przychodni czy szpitalu. Aparaty KTG wraz z infrastrukturą oferujemy dziś bezpłatnie. Nasza wykwalifikowana kadra medyczna także włączy się w pomoc: oceniając wyniki, telefonicznie udzielając porad i wsparcia ciężarnym pacjentkom.

Decyzję do kogo trafią urządzenia podejmie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego według priorytetów medycznych i rekomendacji lekarskich. Urządzenia będą dostarczane za pośrednictwem kurierów w miarę potrzeb i możliwości firmy oraz decyzji osób koordynujących. Urządzenia były już testowane w zgierskim szpitalu.


- Badania kardiotokograficzne KTG zestawem bellyOn, firmy Med Systems Group, dają taką samą informację o dobrostanie płodu jak zestawy stacjonarne znajdujące się w oddziałach położniczych jako podstawowe wyposażenie od ponad 30 – tu lat. Jest to małe urządzenie, w pełni mobilne. Posiada prostą instrukcję do samodzielnego uruchomienia i wykonania badania. Urządzenia były testowane przez ciężarne i położne w Oddziale Ginekologii Szpitala w Zgierzu. Posiadanie tego urządzenia w domu dawało ciężarnym poczucie bezpieczeństwa. Również my lekarze byliśmy spokojniejsi o swoje podopieczne mogąc codziennie podglądać u nich zapis czynności serca dziecka. Jest to dobre urządzenie i oczekiwane przez ciężarne i personel poradni i oddziałów położniczych – mówi prof. dr hab. n. med. Przemysław Oszukowski, szef Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Terapii Endoskopowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu.

Mirosław Malinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.