Komunalne luksusy

Czytaj dalej
Krzysztof Zając

Komunalne luksusy

Krzysztof Zając

W ramach programu rewitalizacji kwartałowej z kamienic w centrum miasta wyprowadzono już 1350 rodzin, m.in. z ul. Włókienniczej i ul. Wschodniej. Czterysta pięćdziesiąt z nich trafiło do lokali socjalnych o niskim standardzie, ale za to ze stawką 1,70 zł za metr kwadratowy.

Pozostali, czyli 900 rodzin, zamieszkało w lokalach zamiennych, także w zrewitalizowanych budynkach, takich jak ten przy ul. Piotrkowskiej 243. Dla nich czynsz wynosi obecnie 7,03 zł za metr kwadratowy. W ostatnim, jeszcze nie zasiedlonym lokalu komunalnym w tym budynku, pokój stołowy ma okna dachowe, kuchnia jest tak duża, że da się z niej zrobić jadalnię, a ogromna łazienka może też pełnić funkcję pralni! Takie mieszkania można dostać jednak tylko wtedy, gdy zajmowało się lokal w budynku objętym rewitalizacją. Inne rodziny nie mają szans na lokal komunalny, za wyjątkiem szczególnych, losowych sytuacji.

- Na potrzeby całej rewitalizacji obszarowej wyprowadzić trzeba w 2017 r. około 500 rodzin, z czego ok. 120 do lokali socjalnych - podaje Jolanta Baranowska z biura Rzecznika Prasowego UMŁ. - To dla nich są zarezerwowane wszystkie wolne mieszkania komunalne.

Wczoraj Paweł Bliźniuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, obiecywał, że władze miasta nie będą tworzyć enklaw biedy poza centrum miasta, a lokale socjalne znajdować się mają także w Śródmieściu. Zapowiedział też zmiany w polityce mieszkaniowej miasta, polegające na dalszych obniżkach opłat dla najemców w lokalach bez wygód. Uchwała w tej sprawie może zapaść już dziś, na posiedzeniu Rady Miejskiej.

Lokatorzy z remontowanych budynków są wyprowadzani do już zrewitalizowanych kamienic, m.in. przy ul. Gdańskiej, Jaracza, Więckowskiego czy Piotrkowskiej, ale także do innych mieszkań w całym mieście.

- Tylko około 20 procent byłych najemców chce po rewitalizacji wrócić do wcześniej zajmowanego lokalu - podaje Andrzej Chojnacki, dyrektor Zarządu Lokali Miejskich.

Krzysztof Zając

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressilustrowany.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.